Вие имате прво да ја знаете вистината

ДАЛИ НОВА ВОЈНА ЧУКА НА ВРАТА? “Доколку Путин прогласи победа во Украина, Си ќе изврши напад врз Тајван. Но, Кремљ има голем проблем…”

„Ако Русија извлече некаква победа, тоа секако би ја охрабрило Кина. Џинпинг е нетрпелив и, како Путин, сака да остави свој белег во историјата“, вели Џо Калахан, поранешен портпарол на Стејт департментот.

Американскиот воен експерт и поранешен портпарол на Стејт департментот Џон Калахан вели дека властите во Пекинг внимателно следат што се случува на бојното поле во Украина. Кинескиот лидер Си Џинпинг внимателно ги следи случувањата и доколку Владимир Путин прогласи победа во Украина, нема да се двоуми да изврши слична инвазија на Тајван.

Тензиите околу Тајван ескалираа по неодамнешната посета на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, на островот, кој Кина го смета за нејзина одметничка територија и има намера да го врати под своја закрила. Кина бурно реагираше со започнување заканувачки воени вежби околу островот и ситуацијата навистина изгледаше како да е на работ на војна. Во меѓувреме, тензијата донекаде се смири, но – според Калахан – Си „гледа и чека“ да види што ќе се случи во Украина.

Џинпинг, како Путин, сака да остави трага во историјата“

„Ако Русија извлече некаква убедлива победа во Украина – што нема – тоа сигурно ќе ја охрабри Кина да дејствува“, рече Калахан за британскиот Express.co.uk.

За Џинпинг вели дека е „нетрпелив“ и дека, како Путин, „сака да остави свој белег во историјата“.

Што се однесува до руската агресија врз Украина, Калахан предвидува дека Путин „не може да го преживее зголемениот гнев на руската јавност поради загубите во војната во Украина“. Според него, на рускиот народ малку по малку му се открива вистинската големина на ужасите на тој конфликт.

„Мобилизацијата би ги налутила Русите, нивната економија би отишла во тоалетот“

Според последниот извештај на украинското Министерство за одбрана, во војната во Украина досега загинале околу 45.850 руски војници. Кремљ официјално ја признава загубата на 1.351 војници, а според некои западни воени извори, во Украина досега се убиени дури 80.000 руски војници. Калахан верува дека Путин ќе се соочи со зголемен гнев од руската јавност како резултат на тоа. Дотолку повеќе што оваа недела, за да се надополнат единиците во Украина, во Русија започна нова рунда на регрутирање војници на возраст од 18 до 60 години. Сè во услови на масовна мобилизација бидејќи, според зборовите на Калахан, тоа целосно би ги „растурило“ Русите.

Зборувајќи за економските последици од можната општа мобилизација во Русија, Калахан реторички прашал од каде ќе дојдат мобилизираните и даде живописен одговор: „Тие би дошле од фабрики, од земјоделство, од разни работни места кои тогаш би престанале. Во тој случај , руската економија би заминала во тоалетната школка, се топи како сладолед на сонце“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!