Вие имате прво да ја знаете вистината

Путин: Резултатите од референдумот ме израдуваа и ме изненадија

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека се надева дека воената ситуација на неодамна припоените украински територии ќе се стабилизира и покрај тешкотиите со кои се соочуваат руските војници под притисок на украинската контраофанзива во тие области.

Поаѓаме од принципот дека ситуацијата ќе се стабилизира и дека ќе можеме да ги развиваме тие зони на мирен начин, рече Путин на средбата што беше пренесена на телевизија. Минатата недела Русија анектираше четири украински региони кои се делумно под нејзина контрола, по референдумите што Киев и неговите западни сојузници ги одржаа како лажни.

Сепак, Кремљ призна дека не ги определил дефинитивно границите на припоените територии.

Украинските сили ја продолжуваат својата контраофанзива и освоија нови територии на исток и југ, во зоните кои штотуку беа анектирани од Русија.

Путин изјави дека резултатите од референдумот за анексија не само што се „задоволни туку и изненадувачки“ со оглед на тешките услови во тие области.

– Резултатот е повеќе од убедлив и целосно транспарентен без никакво сомневање , рече Путин.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!