Вие имате прво да ја знаете вистината

Силен напад врз Запорожје: Искандери паднаа врз градот! Двајца мртви, урнатини насекаде ВИДЕО

Според украинските медиуми, неколку станбени куќи биле оштетени или уништени во текот на ноќното гранатирање на Запорожје, неколку жители останале заробени под урнатините, а најмалку две лица биле пријавени.

Пријавени се и неколку пожари!

„По нападот на непријателот, избувнаа пожари во градот“ – напиша на Телеграм гувернерот на областа Запорожје, Олександр Старук.

„Можеби ќе има уште мртви. Спасувачите веќе ги спасуваат заробените под урнатините” – објави Старук.

Тој подоцна објави дека руските војници истрелале седум ракети врз високи згради во градот, а бројот на жртвите сè уште не е јасен.

Во меѓувреме, украинските војници продолжуваат да туркаат кон исток и југ, каде што минатата недела постигнаа важни воени цели и ја вратија контролата врз десетици градови во регионот, кој инаку беше прогласен за анектиран од Русија.

Воените експерти забележуваат дека Русија е во најслабата точка, што делумно може да се припише на тоа што не одлучила да се мобилизира порано, а делумно на загубата на војници и опрема.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!