Вие имате прво да ја знаете вистината

ШТО НАВИСТИНА САКА ПУТИН? – Украина има неколку клучни денови пред себе, истакнат руски политиколог објаснува која е вистинската цел зад референдумот

Русија ги анектираше окупираните територии на истокот и југот на Украина преку лажни референдуми, а во својот говор во средата Владимир Путин рече дека Москва ги признава резултатите

Првите вакви најави беа објавени пролетта, а сега по забрзана процедура Русија сакаше да ги анектира освоените области на југот и на истокот на Украина. Гласањето за анексија на овие области се одржа истовремено во регионите Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје во текот на неколку дена, од 23 до 27 септември. Рускиот претседател Владимир Путин во својот говор во средата рече дека Москва ќе ги признае резултатите, пишува Дојче Веле.

Гласање со полициска придружба

Како и за време на анексијата на Крим во 2014 година, Русија се обидува да изгледа непристрасно. Таканаречените “референдуми” ги најавија локални украински политичари именувани и воено поддржани од Москва. Слично на случајот со Крим пред осум години, гласањето беше поместено. Прво, како можен датум се споменуваше 4 ноември. Регионалните референдуми се забранети во Украина. Како и на Крим, нема да има независни набљудувачи.

Толку за паралелите, но разликата е уште поголема. Доњецк и Луганск се сепаратистички републики кои беа де факто под руска контрола од 2014 година и беа признати од Путин како независни држави непосредно пред инвазијата во февруари. Регионите на Херсон и Запорожје, сепак, беа речиси целосно или делумно окупирани од Русија дури на почетокот на инвазијата. Во сите четири области борбите продолжуваат до ден денес. “Референдум” е планиран и во областите источно од Харков, кои до пред неколку дена беа окупирани. Ова очигледно беше спречено од успешната украинска контраофанзива.

Според руските медиуми, во гласањето имаше регионални разлики. Во Доњецк и Луганск имаше само едно прашање на хартија: „да“ или „не“ за приклучување кон Руската Федерација. Во Херсон и Запорожје се поставуваат три прашања, на кои мора да се одговори со едно „да“ или „не“: напуштање на Украина, формирање независна држава и приклучување кон Русија. Се гласаше и во Русија, каде од 2014 година побегнаа стотици илјади Украинци. Сепак, огромното мнозинство, неколку милиони, побегнаа во областите на Украина контролирани од Киев.

Русија цели со „референдуми“

Електронско гласање беше предвидено. Во областа Запорожје, меѓу другото, мобилни тимови, придружувани од полиција, ги посетија куќите, изјави во интервју за руската телевизија „Русија 24Евгениј Балицки, шеф на воено-цивилната администрација на регионот Запорожје.

По официјализирањето на пристапувањето, борците од Доњецк и Луганск ќе бидат вклучени во руската армија. Планот на Москва за Херсон и Запорожје е различен: таму ќе се регрутираат доброволци. Анексијата на нови области ќе и даде можност на Русија да ги искористи „сите свои сили за самоодбрана“, напиша поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев на својот канал Телеграм. Многу набљудувачи ова го протолкуваа како закана од нуклеарно оружје. Сепак, во текот на летото имаше украински напад на руски воен аеродром во анектираниот Крим, но тоа не беше проследено со итна реакција од Русија.

Во интервју за ДВ, рускиот политиколог Дмитриј Орешкин вели дека првичниот руски план за очигледно уредно гласање е напуштен. Ова гласање „за време на војната, кога побегна речиси половина од населението“, не може да се сфати сериозно.

Нема веродостојни информации за моменталното расположение во украинските области окупирани од Русија. Во истражувањето од 2019 година, нарачано од Берлинскиот центар за источноевропски и меѓународни студии (ZOiS), помалку од половина од жителите на сепаратистичките региони Доњецк и Луганск се залагаат за приклучување кон Русија – вкупно околу 45 проценти. Во исто време, многу од нив го поддржаа автономниот статус – околу 27 отсто, додека 54 отсто од испитаниците се изјаснија за враќање на тие области во Украина.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!