Вие имате прво да ја знаете вистината

Брутален напад во продавница во Истра: Србин и Босанец претепале маж, додека Македонецот само гледал

Полицијата во Пула ги идентификуваше напаѓачите кои во средата попладне тешко повредија 51-годишен маж пред продавница во Перој.

Приведени се 48-годишен државјанин на Србија и 33-годишен државјанин на Босна и Херцеговина, а против нив е спроведена кривична истрага. Констатирано е основано сомнение дека сториле кривично дело нанесување особено тешки физички повреди.

Освен тоа, истражителите ги сомничат и за кривичното дело неукажување помош, за што се товари и 43-годишен државјанин на Северна Македонија.

„Државјанин на Србија и државјанин на Босна и Херцеговина се осомничени дека на 12 октомври околу 16 часот и 50 минути пред продавница во Перој физички нападнале 51-годишен маж и му нанеле тешки повреди. Откако повредиле го и видел дека е во лоша здравствена состојба, не му пружиле помош што му го загрозило животот.Утврдено е и дека државјанин на Босна и Херцеговина, откако повикал итна медицинска помош, не го следел телефонски инструкции му биле дадени од персоналот, додека државјанин на Северна Македонија не направил ништо за да го спречи нападот врз повредениот“, извести денеска таа од Полициската управа на Истра.

Во петокот попладне, осомничените со кривична пријава се приведени во притвор на СВР Истра.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!