Вие имате прво да ја знаете вистината

Интересен пренос во живо на британски таблоид: Дали мандатот на премиерката Лиз Трас може да ја надживее зелената салата!?

Британскиот таблоид „Дејли стар“ објави пренос во живо кој предизвика големо внимание кај корисниците на социјалните мрежи.

Таблоидот организираше интересна трка меѓу премиерката Лиз Трас (Трус) и зелената салата, прашувајќи ги читателите дали ќе ја изгуби работата пред да изгние зеленчукот.

– Која зелена салата ќе трае подолго – се прашаа читателите во објавата на која покрај фотографијата на премиерот има многу критики во последните денови.

– Која зелена салата ќе трае подолго – се прашаа читателите во објавата на која покрај фотографија од премиерот, кој беше многу критикуван последните денови, покрај зелена салата.

„Дејли стар“ се надоврза на колумната на магазинот „Економист“ во која стои дека Трас има рок на употреба на зелената салата.

Потсетиме дека Трас ја презеде функцијата пред помалку од еден месец, ветувајќи радикално преобликување на британската економија за да стави крај на годините на бавен раст, но и дека Велика Британија се соочува со многу турбулентно и бурно време.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!