Вие имате прво да ја знаете вистината

Омилениот остров на богатите и славните денес е воена зона, тука тиркизното море е извалкано со крв

Само неколку часа откако возбудено му испратил порака на пријател дека ја нашол најубавата плажа на светот, американскиот турист Кент Картер веќе лежел мртов.

Картер, армиски ветеран и застапник за расна еднаквост, пристигна од Северна Вирџинија претходно овој месец со својата девојка Алонија Вилијамс , за да го прослави својот 40-ти роденден на Карибите. Додека се враќале во луксузниот Риц Карлтон, каде една ноќ чини 850 фунти (7350 куни), се нашле под дожд од куршуми од нарко банда. Цел на нападот бил нивниот возач.

Британски Дејли Мејл успеа да пронајде човек кој бил сведок на се.

Беше како на филм. Само го прободеле со куршуми и автомобилот излетал од патот. Тоа беше цел напад, но не им беше грижа кој друг е во автомобилот. Слушнав дека Американец загинал обидувајќи се да ја заштити својата девојка, а нивниот возач должел пари на една од бандите – открил тој.

Ова е суровата реалност на островите Туркс и Каикос каде морињата се мешаат со оружје, куршуми и крв. Полета „епидемија“ на насилство на бандите на оваа британска прекуморска територија, пишува Daily Mail.

Сите се исплашени од тоа што го гледаат, оружје има насекаде, а луѓето се плашат да излезат. Страшно е – додава сведокот.

Алонија избега со полесни повреди, а шокантната смрт на Картер ја поттикна дебатата за неверојатниот пораст на убиствата што се случуваат на овој инаку идиличен остров. Само оваа година загинаа 24 лица, а сегашната стапка на убиства на островите е 45,5 на 100.000 жители. Секоја година таму пристигнуваат околу еден милион туристи, главно од Соединетите Американски Држави, па по трагичниот настан американскиот Стејт департмент го подигна нивото на безбедност на посетителите на Туркс и Каикос и ги повика туристите да бидат повнимателни. Војната меѓу локалните банди и криминалците го загрозува опстанокот на оваа луксузна туристичка дестинација што ја посетија Бил Гејтс , семејството Кардашијан , Дејвид и Викторија Бекам и раперот Дрејк.

По молбата за помош од гувернерот Најџел Дакин, пристигнале 24 британски детективи против банди. Ситуацијата е толку сериозна што првиот одред полицајци кои пристигнаа од Лондон на почетокот на минатиот месец дури беа замолени да останат во своите соби поради степенот на опасност.

Иако островите Туркс и Каикос се самоуправи, Обединетото Кралство е одговорно за редот и законот, па некои локални жители предлагаат целосна разделба поради лошата реакција на полицијата. Поранешниот геодет Галмо Вилијамс беше поостар.

– Ако се потсетиме на последните 15 години, секоја институција, владите што доаѓаат и си одат, беа уништени од британската влада, што ме тера да верувам дека нивната намера е да не спречат да пораснеме – коментира тој и додаде дека зависи од островите да одлучат „колку долго сакаат да трпат еднострани односи“.

Покрај британските сили, на островите пристигнаа и официјални лица од Бахамите, а наскоро ќе им се придружат и колеги од Јамајка и Барбадос. Се за да се запре крвопролевањето кое може да уништи туристичка империја од 500 милиони фунти. Дотолку повеќе што ова одморалиште е номинирано за три „Word Travel Awards“ во категориите водечка дестинација на плажа, водечка островска дестинација и најромантична дестинација.

Плажата Грејс Беј долга 19 километри се смета за најубава во светот, но трагичните настани веќе ги поттикнаа туристите да ги префрлат своите резервации на друга локација.

Наскоро се очекува и полициска единица во Обединетото Кралство, која ќе обучува локални полицајци кои се честа цел на напади, а кои исто така се слабо вооружени во споредба со бандите кои користат висококвалитетно воено оружје.

Растечкиот бран на криминал е поврзан со приливот на илегални имигранти од Хаити кои се натпреваруваат за територија со Јамајканците, и никој не сака да се откаже од својата територија каде што продава дрога и друга шверцувана како цигари. Овие имигранти живеат во многу лоши услови – понекогаш дванаесет од нив живеат во иста просторија, споделувајќи објекти со кокошки и кози.

Насилството ескалира на почетокот на април по смртта на двајца водачи на банди, што ја принуди структурата на моќ на бандата да се пополни.

  • Користејќи воено оружје, огромното мнозинство од убиствата во септември беа насочени и поврзани со оваа растечка и сега охрабрена банда која се обидува да ги елиминира оние за кои веруваат дека се нивна конкуренција во шверцот со дрога и оружје – објаснува гувернерот Дакин.

Неговата загриженост ја делат локалните жители на Туркс и Кајкос, а поранешниот војник и британски иселеник Џон Галимор коментира дека заедницата на иселениците сака да види повеќе полиција на улиците за да ја зголеми безбедноста.

Упатените тактички полициски консултанти ќе и помагаат на локалната полиција Туркс и Каикос во тековните операции, особено што некои од овие банди се вооружени со тешко воено оружје, со што полицијата овде ретко се соочува – смета тој.

Тина Волф (61) се согласува дека полицијата треба да стори повеќе.

Сите знаат каде се лошите момци, но лошите момци не го напуштаат Dockyard или Five Cays, тие остануваат таму каде што се и ги тераат другите да ја вршат својата работа за нив, а ретко ги гледате надвор. Тие знаат дека таму се безбедни и заштитени – вели тој и продолжува.

Овде нема можности за деца, а платите се околу седум долари на час. Значи, имате можност да работите за неколку долари или да продавате дрога за гангстерите. Не е тешко да се види кој ќе победи – заклучува тој.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!