Вие имате прво да ја знаете вистината

Откриено од каде доаѓаат напаѓачите на војниците во Белгород, аналитичар: “Ова е срамно”

Во нападот на воената база во руската област Белгород нема загинати цивили, но многу војници се убиени или ранети, изјави во неделата наутро гувернерот на тој регион Вјачеслав Гладков.

„Ужасен настан се случи на наша територија, на територијата на една од воените единици“, рече Гладков во видеото објавено на апликацијата за пораки Телеграм.

„Многу војници беа убиени и ранети… Меѓу ранетите и убиените нема жители на регионот на Белгород.

Гладков не кажа колку војници загинале. Државната новинска агенција РИА јави, повикувајќи се на Министерството за одбрана, дека 11 лица се убиени, а 15 се ранети на воен полигон во југозападна Русија во саботата кога двајца вооружени напаѓачи отвориле оган врз група доброволци кои сакале да се борат во Украина.

РИА, повикувајќи се на Министерството за одбрана, соопшти дека двајца напаѓачи биле убиени по нападот во регионот Белгород, кој граничи со Украина.

Беше кажано дека се државјани на поранешна советска република, но не беа соопштени детали.

Некои руски независни медиуми објавија дека бројот на жртви е поголем од официјалните бројки.

„За време на обуката за огнено оружје со лица кои изразиле желба да учествуваат во специјална воена операција (против Украина), терористите отвориле оган со лесно оружје врз припадниците на единицата“, се вели во соопштението на Министерството за одбрана, пренесено од РИА.

Само еден ден претходно, Путин рече дека Русија треба да го заврши повикувањето на резервистите за две недели, ветувајќи крај на мобилизацијата на поделби. Стотици илјади луѓе беа повикани да се борат во Украина, а огромен број луѓе ја напуштија земјата.

Олексиј Арестович, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, во интервју на Јутјуб изјави дека напаѓачите се од централноазиската земја Таџикистан и дека отвориле оган врз другите по расправијата за религијата.

Таџикистан е мнозинска муслиманска нација, додека Русите се претежно христијански.

Независната руска информативна веб-страница SOTA Vision објави дека нападот се случил во малиот град Солоти, во близина на украинската граница и на околу 105 километри југоисточно од Белгород.

Елизабет Броу, виш соработник во Американскиот институт за истражување на јавна политика, рече дека пукањето покажало колку луѓето навистина се гневни на Путин за мобилизирање и регрутирање Руси, но и мажи од други поранешни советски држави.

„Без разлика кој бил сторителот, овој инцидент покажува колку се слабо заштитени руските воени бази и колку руските власти навистина се неспособни. Откако беше убиен првиот војник, чуварите не можеа да ги убијат напаѓачите или да го запрат нападот, но тие само продолжија со нападот“, изјави Брау за Ал Џезира.

„Ако сте еден од оние луѓе кои би можеле да бидат регрутирани во руската армија, кога ќе видите нешто толку трагично како ова, прво ќе помислите: Подобро да ја напуштам земјата, на секој можен начин, бидејќи не сакам да завршам вака“, додаде таа.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!