Вие имате прво да ја знаете вистината

Гаспром: Доставуваме гас во Европа во количина која е одобрена од Украина

Количината на руски гас испорачана во Европа преку Украина е 42,4 милиони кубни метри за 16 октомври, изјави за новинарите во неделата портпаролот на Гаспром Сергеј Купријанов.

„Гаспром продолжува да испорачува руски гас за транзит низ територијата на Украина преку гасната пумпна станица Суџа во количина одобрена од Украина. Количината е 42,4 милиони кубни метри за 16 октомври. Барањето за транзит преку пумпната станица за гас Сокрановка е одбиено“, рече Купијанов.

Во саботата испумпаната количина беше 43,1 милиони кубни метри.

Транзитната линија низ Украина останува единствената рута за снабдување со руски гас за земјите од Западна и Централна Европа. Целосно е прекинато пумпањето низ гасоводот Северен тек. Снабдувањето со гас „Турски поток“ и „Син тек“ е наменето за Турција и земјите од јужна и југоисточна Европа.

Потсетуваме дека на 10 мај украинскиот оператор на системот за пренос на гас објави дека ќе го прекине протокот на гас кон Европа преку транзитната точка Сокрановка почнувајќи од 11 мај поради „виша сила“ бидејќи компанијата наводно не можела да го контролира гасна компресорска станица Новопсков во Луганск. Сепак, руската гасна компанија тврди дека не видела докази за „виша сила“.

„Газпром“ додаде дека технички е невозможно да се пренесе целиот транзит на гас до станицата Суџа во руската област Курск.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!