Вие имате прво да ја знаете вистината

СЕ ВРАТИЛ ОД МРТВИТЕ – Овој човек бил мртов 90 минути: “Еве што видов додека лекарите очајнички се обидуваа да ме оживеат”

Болничарите се обидуваа да го оживеат Австралиецот повеќе од еден час, продолжувајќи да му го масираат срцето и да му задаваат осум шокови со дефибрилатор.

Австралиецот Алистер Блејк (61) ненадејно доживеал срцев удар во раните утрински часови на јануари 2019 година додека спиел покрај неговата сопруга Мелинда, која се разбудила околу 3 часот наутро и видела дека нејзиниот сопруг не дише и не реагира.

Болничарите биле повеќе од упорни
Мелинда избезумено почнала да го оживува нејзиниот 35-годишен сопруг додека очајно чекала да пристигне брза помош.

Таа тргна во акција, користејќи го своето знаење од неодамнешниот курс за прва помош и се обидуваше да го оживее Алистер 20 минути. Но, кога пристигнала помошта, Австралиецот бил сè уште безживотен – и клинички мртов.

Болничарите се обидуваа да го оживеат Австралиецот повеќе од еден час, продолжувајќи да му го масираат срцето и да му даваат осум шокови со дефибрилатор.

Тие поминаа 90 минути обидувајќи се да го рестартираат срцето на пациентот, пред за чудо да најдат пулс – и покрај тоа што тој е клинички мртов.

61-годишникот изјави за подкастот “I’ve Got News For You” на News.com.au: “Технички, бев мртов 90 минути. Се сеќавам дека легнав во саботата навечер и следното нешто што се сеќавам беше разбудувањето во четвртокот наутро на количка што одеше од интензивна нега на коронарна нега. Мозокот целосно го блокираше она што се случило меѓу нив.

“Многу луѓе ме прашуваат дали сум видел нешто”
Изгледа дека траумата од тропањето на вратата на смртта му го избришала сеќавањето на застрашувачкиот настан. Но, Алистер сега ги откри деталите за она што го доживеал додека бил клинички мртов.

“Многу луѓе ме прашуваат дали сум видел нешто. Не, не видов ништо. Нема силни светла, ништо слично. Тоа е случај да не знам што има таму, но тоа не ми пречи, се додека јас сум во форма и здрав”, објасни тој.

Алистер, чие семејство има историја на срцеви заболувања, итно бил префрлен во болницата Франкстон каде лекарите ја деблокирале неговата блокирана артерија. Потоа бил префрлен на одделението за интензивна нега за да го олади телото и да го заштити мозокот. Се разбудил без оштетување на мозокот или физичко оштетување.

Австралиецот потоа бил опериран за да му биде вметнат пејсмејкер како мерка на претпазливост и бил пуштен од болница по 12 дена.

Тој настан целосно му го променил животот
Тој го добил прекарот “Лазар” и е следбеник на Исус, сето тоа благодарение на медицинскиот персонал и извонредното закрепнување. И покрај тоа што не се соочил со духовно будење или со вонтелесно искуство додека бил мртов, тоа му даде на Алистер нова перспектива за животот.

“Имате сосема поинаков пристап кон животот. Го намалувате бројот на работни часови, се обидувате да се поврзете повеќе со семејството и пријателите. Моите навики во исхраната се сменија. Јадам поздраво и вежбам повеќе. Ако одите ќе одите. Ако тоа ќе се случи, ќе се случи’, рекол 61-годишниот човек.

Срцев застој, познат и како кардиопулмонален застој, се јавува кога срцето наеднаш престанува да пумпа крв низ телото. Некој кој имал срцев удар ќе се онесвести. Нивното дишење ќе биде неправилно и може да престане, а нема да реагираат. Најдобро е да се јавите на брза помош што е можно поскоро.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!