Вие имате прво да ја знаете вистината

ОКО ЗА ОКО, БРАТ ЗА БРАТ! Водена најкрвавата семејна војна на Балканот – зошто се тресе српското подземје?

Информациите за враќањето на Лука Бојовиќ, кој во Шпанија беше осуден на неколку години затвор за организиран криминал, крена голема прашина во јавноста и во подземјето, особено ако се земе предвид бројот на непријатели со кои Бојовиќ успеа да се судри. Еден таков конфликт добил димензии на семејна војна, која Бојовиќ ја водел со Шарановиќ, браќата Слободан и Бранислав, некрунисани кралеви на коцката, кои биле подготвени да издвојат милиони за информации за нивните непријатели.

На почетокот на осумдесеттите, Шарановиќ беа познати како луѓе кои беа во редовите на Жељко Ражнатовиќ Аркан, Љуба Земунац и други жилави момци , но за разлика од нив, тие не се експонираа пред медиумите. Тогаш веќе влегоа во бизнисот со казино. Живееле во Дизелдорф, но многу често доаѓале во Белград. Браќата Шарановиќ главно водеа бизнис кој се вртеше околу готовина, па поседуваа и голем број обложувалници. Друга легенда која често го велича ова семејство се однесува на фактот дека тие никогаш не се занимавале со дрога.

Мистериозно влегување во автомобилот

Конфликтот меѓу најмоќните имиња на подземјето започна во 2000-тите, со исчезнувањето на Слободан Радоњиќ (30), кумот на Шарановиќ , за кој се верува дека е убиен.

Во јули 2009 година, Радоњиќ бил виден како влегува во автомобилот на Баранинот Лука Ѓуровиќ , инаку близок пријател на Бојовиќ, и оттогаш му се губи секаква трага. Медиумите пишуваат дека тој ден Ѓуровиќ телефонски му се јавил на младичот, по што Радоњиќ бил киднапиран.

Иако телото на Радоњиќ до денес не е пронајдено, се претпоставува дека тој е убиен . Мотивот за ова киднапирање, кој до ден денес не е расветлен, бил долгот што исчезнатиот млад човек го имал на Филип Кориќ , кој од друга страна се смета дека е десна рака на Лука Бојовиќ.

Своевремено медиумите пишуваа дека Шарановиќ самостојно водел истрага за киднапирањето на кумот и дека дошол до сознание дека зад злосторството стои кланот Бојовиќ. Само два месеци по киднапирањето, групата на Бојовиќ му зададе нов удар на Шарановиќ .

Убиство пред вилата на Дедиње

Во октомври 2009 година, Бранислав Шарановиќ беше убиен додека се движеше со својот автомобил дома во Дедиња. Тогаш на Бранислав Шарановиќ му пришле двајца момци со качулки на мотор. Го чекале да ја паркира колата и да излезе, а потоа додека ја поминувал улицата пукале и пцуеле: „Мајку вам ј…“

Слободан тешко ја зеде смртта на брат му, па најави парична награда од милион евра за каква било информација за убиецот на брат му . Целиот град беше излепен со плакати, а сигурно е дека Шарановиќ за злосторството ги обвини Бојовиќ и членовите на неговата криминална група.

Две години подоцна војната зеде нова жртва – убиен е Данило Радоњиќ, кумот на Шарановиќ и татко на киднапираниот Слободан. Неговата ликвидација само го зајакна сомнежот дека неколку години претходно бил киднапиран и ликвидиран неговиот син Слободана.

Око за око, брат за брат

Иако првично се сметаше дека апсењето на Лука Бојовиќ во 2012 година во Шпанија ќе ја запре војната, конфликтите кулминираа. Така, следната година, Никола Бојовиќ, братот на Лука , бил ликвидиран во центарот на Белград . Ова беше одмазда, а за злосторството Шарановиќ беше уапсен во Црна Гора во 2014 година .

Сепак, Црна Гора никогаш не го екстрадирала во Србија, иако бил обвинет дека го нарачал убиството на Бојовиќ , кое според обвинението го извршил Саша Цветановиќ или Пит Бул, и дека за делото платил дури 30.000 евра.

Кланот на браќата Шарановиќ бил обезглавен

Иако групата на Милош Делибашиќ беше осудена во Србија за ликвидација на Милош Видаковиќ и Никола Бојовиќ, обвинителството ја прекина постапката против обвинетиот Слободан Шарановиќ откако беше убиен пред неговата куќа во Будва во март 2017 година .

Дека Бојовиќ стои зад ова злосторство дополнително го поттикна апсењето на Анѓелка Бојовиќ во Црна Гора , која беше приведена неколку месеци подоцна, откако беше фатена како седи во автомобил во близина на куќата на Ратко Кољеншиќ , член на групата осудена за ликвидација. на Бојовиќ и Видаковиќ.

Во текот на следните години, конфликтите не стивнуваат, а убиствата само зачестија. Раде Ракоњац , близок пријател на Бојовиќ, исто така беше ликвидиран во 2014 година. Се веруваше дека убиството на Ракоњец е одговор на обидот за атентат врз Горан Бојаниќ, член на групата на Сарановиќ.

Меѓу жртвите на војната има и адвокати

Дека никој не беше поштеден во војната говори и тоа што беа убиени дури двајца адвокати – Владимир Зрелец , долгогодишен адвокат на браќата Шарановиќ во 2015 година.

Исто така, адвокатот и близок пријател на Лука Бојовиќ, Драгослав Миша Огњановиќ , беше убиен во 2018 година.

Исто така, во 2018 година беше убиен и кумот на Бојовиќ, Драгослав Милорадовиќ , кој беше застрелан пред неговата автоперална во Карабурма.

Дефинитивно, злосторството кое предизвика големо внимание во јавноста беше убиството на Југослав Цветановиќ, братот на Саша Цветановиќ Пит Бул, кој беше осуден за убиството на Никола Бојовиќ. Цветановиќ е убиен во ноќта меѓу 26 и 27 септември 2017 година на влезот во хаусторот на зградата „Лепа Брена“ во Врање, а неговиот брат на судењето за убиството на Бојовиќ изјавил дека Лука Бојовиќ е одговорен за убиството на Југословените .

„Му честитам на Лука Бојовиќ што го уби брат ми“, рече тогаш Цветановиќ и додаде дека претходно го предупредил судот што поскоро да го повика неговиот брат на распит, односно, како што рече, „додека е жив“.

Поради низата ликвидации, кои вклучуваат и крвна одмазда, јасно е зошто се стравува дека враќањето на Бојовиќ повторно ќе ја „разгори“ војната меѓу ривалските кланови.

Да потсетиме, Бојовиќ е во шпански затвор од 2012 година, а за организиран криминал е осуден на 18 години затвор. Како што објавија медиумите, шпанските власти пред десетина дена ја известиле српската полиција дека наскоро ќе бидат исполнети условите Лука Бојовиќ да поднесе барање за условно ослободување. Но, не се познати информациите дали Бојовиќ ќе го стори тоа, како и дали ќе побара остатокот од казната да го одлежи во Белград.

Во Србија еднаш беше обвинет за убиството на Бранко Јефтовиќ и обидот за убиство на Андрија Драшковиќ и Зоран Недовиќ Шок во 2004 година, како и за убиството на нивните телохранители Дејан Живанчевиќ и Милутин Јовичиќ, кои загинаа во таа прилика. Тој беше законски ослободен од сите тие обвиненија, а Србија не го бара Лука Бојовиќ за никакво кривично дело.

Неодамна Министерството за правда објави дека Бојовиќ треба да биде екстрадиран во Србија.  Како што рекоа во Министерството за правда, преку српската амбасада во Мадрид биле информирани дека во Бригадата за странци и граници на Генералното полициско одделение на Ла Коруња е отворен случај за протерување на Бојовиќ по отслужување на затворската казна.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!