Вие имате прво да ја знаете вистината

ОТКРИЕНО ОД КАДЕ ДОЈДЕ ДИВИОТ ЅВЕР КОЈ ЈА ВОЗНЕМИРИ СРБИЈА? Во оваа европска држава речиси една година го бараат ЦРНИОТ ПАНТЕР!?

Избеганиот црн пантер може да претставува смртоносна закана.

Во декември 2021 и јануари 2022 година, некои унгарски портали и медиуми пишуваа за исчезнување на диво животно, поточно црн пантер. Конкретно ова животно е забележано неколку пати во околината на Апатин, а граѓаните се предупредени да се држат настрана од ѕверот.

Ловот по животното трае веќе неколку дена на поширокото подрачје околу градот Апатина и Бања Јунаковиќ. Во потерата биле вклучени многубројни актери, а биле користени и дронови со термални камери. 

Дали е ова истиот црн пантер за кој пишуваа унгарските медиуми пред речиси една година?

Единствената причина зошто не се исплашивме до смрт е тоа што снимивме видео од нашиот автомобил – рече жената која уште во јануари го сними црниот пантер, по кој се трагаше еден месец пред тоа и кој веќе пропатува неколку окрузи, објави унгарскиот портал.„Ориго“. Како што пишуваат медиумите, животното потоа било видено во шумата недалеку од патот во Солнок.

– Веројатно не ги гледа луѓето како храна, но сепак може да нападне ако се чувствува загрозен. Бидејќи може да тежи повеќе од сто килограми, може да предизвика опасни по живот, па дури и фатални рани. Токму затоа, според експертите, најважно е да не се приближува до животното, кое досега сигурно живеело покрај луѓето кои го хранеле – пишува „Ориго“.

Според весникот, дивото животно првпат се појавило во градот Кишкунхаласу , каде што неговиот изглед ги вознемирувал луѓето. После тоа, пантерот отишол во соседниот округ, па дури е направен и видео запис од него. Видеото од опасното животно го  сними Жужа Фатиола, која вели дека не може да биде домашна мачка.

Возевме дома од пазарење во близина на Солнок кога забележавме големо, црно животно во шумска област. Беше релативно далеку, на околу 100-200 метри од нас, но сепак се забележуваше дека не е добро градена домашна мачка – изјави Жужа.

Како што вели таа и нејзиното семејство биле безбедни, а видеото го снимиле од автомобилот и додале дека не се исплашиле до смрт.

Бидејќи седевме во автомобилот, не би рекла дека се исплашивме, но бевме изненадени и се запрашавме што прави тука едно толку големо животно. Откако го направивме извештајот, тие дури сфатија дека животното може да биде пантерот што го бараа со недели. Кога размислував за тоа, бев шокирана. Веројатно, да го сретнев лице в лице, и мене ќе ме шокираше – изјави Жужа.

Како што беше кажано во тоа време, големата мачка веројатно барала храна и можела да биде дури и во близина на живинарски фарми.

– Каде што ја видовме, тоа беше област надвор од градот, но во близина имаше фарма. Патем, отпечатоци од стапала што укажуваат на голема мачка биле видени и на локална живинарска фарма во Нова Саксонија, кои сега се истражуваат од експерти. 

Како што вели, јасно може да се направи разлика помеѓу домашна мачка и голема мачка, а ова секако не било прв пат. По својот раст, тоа е џиновско животно, многу поголемо од нејзиното куче тешко 60 килограми.

– Бидејќи имаме мачки и особено големо куче тешко околу 60 килограми, имаме основа за споредба. Ова животно беше уште многу поголемо од нашето куче, структурата на опашката му беше различна, беше многу подолга и пополна. Неговите движења исто така беа сосема различни од оние на куче или домашна мачка, и покрај неговата голема големина, тој изгледаше особено грациозно. Неговите отпечатоци покажаа и впечатлива разлика, бидејќи кога одеше ги ставаше стапалата едно пред друго, во низа, што е особено карактеристично за големите мачки. Седејќи во автомобилот, го снимивме животното и ја известивме полицијата. Снимката ја испративме само за да го потврдиме тоа што го виделе, не сакавме да правиме паника – изјави Жужа.

 Животното веројатно го одгледале луѓе – изјавил за „Ориго“ ловецот Золтан Бот. Како што рече овој експерт за диви животни, многу е важно да се контактира со итната помош доколку луѓето го видат ова животно, за што поскоро да отидат на местото и да го фатат животното. Тој верува дека животното не е навикнато на европската клима и може да умре талкајќи.

– Животното веројатно живеело во човечка средина уште од времето кога било младенче, сметам дека е речиси невозможно да отиде директно во Унгарија од нејзиното природно живеалиште. Ако е гладна, веројатно ќе лови стаорци или птици. Со други зборови, тој ги доживува како храна – изјави тогаш Золтан.

Ловецот додаде дека не е исклучено дивото животно да напаѓа и луѓе.

– Ова може да се случи ако се чувствувате во ќош. Во овој случај, вие избирате контранапад за да се заштитите. Значи, ако некој види животно, правилната реакција не е да паничи, туку да се јави на бројот за итни случаи што е можно поскоро и да пријави дека може да ги информира локалните експерти за заштита на животните, одговорниот национален парк, кои можат да ги идентификуваат врз основа на стапалки – рече Золтан.

Золтан Ханга, портпарол на Главната зоолошка градина и ботаничка градина, исто така рече дека иако пантерот веројатно не ги гледа луѓето како храна, сепак е можно да ги нападне, а  потоа тој напад може да биде дури и фатален.

Ако се работи за вистински пантер, шансите да го сретнете во центарот на градот или на кое било прометно место се речиси нула. Сепак, тоа може да се случи во оддалечена, пошумена област. Важно е да се знае дека тој веројатно не побегнал од своето вистинско живеалиште во Унгарија, туку луѓето го посвоиле, го воспитувале, го хранеле, се грижеле и тој можел да побегне од нив. Затоа, таа веројатно не е навикната на лов како начин на живот и не ги гледа луѓето како храна. Така, тој напаѓа само ако се чувствува загрозен или во ќош. Во таков случај, сепак, може да биде навистина опасно за луѓето, неговата физичка сила, забите и канџите се способни да предизвикаат опасни по живот, па дури и фатални повреди. Сепак, намерниот напад и оштетувањето не се карактеристични за него – изјави  Золтан Ханга, портпаролот на Главната зоолошка градина и ботаничка градина.

На унгарските експерти им било многу чудно што не биле пронајдени трупови на животни во областа на движењето на пантерот, бидејќи пантерот морал да јаде нешто за да не умре.

– Ако навистина е црн пантер, нема да му помогнат зимските минуси. Оваа ситуација може да му биде и психички стресна, бидејќи не е на вообичаеното место. Сомнително е и дали може да лови и да напредува во природа, бидејќи унгарската дивина не е негово природно живеалиште – заклучи Ханга.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!