Вие имате прво да ја знаете вистината

Бугарските проевропски партии подготвени да формираат малцинска влада

Водачите на проевропските партии „Ја продолжуваме промената“ и „Демократска Бугарија“ се подготвени да формираат малцинска влада доколку ГЕРБ на Бојко Борисов не успее прво да формира, објавија тие во средата.

ГЕРБ победи на предвремените избори во октомври, но нема мнозинство во парламентот и веројатно нема да успее да формира влада. Ние ја продолжуваме промената дојде на второ место, а Демократска Бугарија беше нивниот партнер во последната четирипартиска владејачка коалиција која беше соборена со гласање недоверба летото.

Ние ги продолжуваме промените и Демократска Бугарија не побара поддршка за малцинска влада од конкретни политички сили, но најави неколку предуслови за законодавна поддршка во парламентот до Божиќ. Веројатно ГЕРБ ќе поддржи таква влада, иако ние ги продолжуваме промените, а Демократска Бугарија силно се спротивставува на идејата за официјална коалиција со партијата на Борисов, за која велат дека е вмешана во корупција.

Според копретседателот на Демократска Бугарија, Христо Иванов, малцинската влада е лоша опција, но уште полоша би била кабинет на „хартиената коалиција“ или други предвремени избори.

Прекарот „коалиција на хартија“ го добија трите партии – ГЕРБ, турското малцинство ДПС и социјалистичката партија БСП, кои застанаа зад враќањето на гласањето со хартиени ливчиња што овозможуваат полесна злоупотреба за време на изборите.

„Мораме да најдеме формула на надеж дека не може да има само влада, туку влада која ќе ја придвижи земјата напред. Свесни сме дека тоа може да испадне невозможно“, рече Иванов.

Продолжуваме со промените Лидерите Кирил Петков и Асен Василев најавија дека парламентот мора да најде мнозинство за да поддржи неколку мерки како гаранции за малцински кабинет.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!