Вие имате прво да ја знаете вистината

Војната влегува во сосема нова фаза, стратегијата на Путин изгледа јасна, а сега има четири клучни работи кои можат да создадат катастрофа

Ова сега се чини дека е стратегијата на Путин – Русија чува територија, цели кон мали придобивки додека ги крши електраните, линиите за снабдување, складиштата за гориво и складиштата за да ја фрли Украина на колена и на преговарачка маса.

Имаше пауза во најжестоките, големи борби додека Русија и Украина ги разгледуваат своите опции во претстојната зима. Украина, по победата и повторното заземање на стратешки виталниот јужен пристанишен град Херсон, мораше да запре додека војниците одмараа и повторно се опремуваа, пишува Ал Џезира во својата анализа за агресијата на Владимир Путин во Украина.

Опциите на Киев во моментов се ограничени за борбени операции, бидејќи реката Днепар формира природна бариера што ќе бара значителен напор и планирање за да се заземе и задржи мостот, притоа внесувајќи го бројот на војници и возила потребни за офанзивни операции против затрупаните Руси. Русија ги употреби своите искусни вагнеровски платеници на североисток и борбите се интензивираа, центрирани околу градот Бахмут. Украинските трупи беа испратени во овој сектор за да ја зајакнат одбраната и да го запрат бавното руско напредување.

Четири клучни промени што ги носи зимата

Како што температурите полека се намалуваат, природата на битките нагло ќе се промени. И двете армии се обучени да се борат на студ, навистина Русија изврши инвазија и Украина во еден од најстудените месеци во 2022 година – февруари – но Киев доби многу подобра зимска облека и опрема од армиите на НАТО.

На денот на инвазијата, температурата во Киев била околу 3 целзиусови степени. Оваа сабота беше еден степен над нулата. Промените во борбата под нулата се значајни.

 1. Ноќно гледање
  Со помалку дневни часови, која војска ќе биде повешта во борбите ноќе, ќе има предност. Очилата за ноќно гледање и термалните камери се на врвот на листата на опрема што Украина ја бара од Запад.
 2. Преживување на ранетите
  Шансите за преживување во „златниот час“ – критичните 60 минути откако ќе бидат ранети на бојното поле, се зголемуваат доколку војниците се лекуваат или преместат во станица за прва помош, а се намалуваат доколку се изложени на тешки временски услови.
 3. Неуспех на опремата
  Неуспехот на опремата е поверојатно на студ. Оружјето се заглавува бидејќи ниските температури ги замрзнуваат виталните делови. Тенковите поминуваат подобро кога земјата се стврднува, но одбранбените позиции се многу потешки за копање додека земјата се замрзнува, што го прави артилерискиот бараж уште посмртоносен.
 4. Страдање на цивилите
  И, се разбира, нема само војската да се бори со променливите услови, цивилното население на Украина е цел на Русија како потпора во конфликтот поради нивното колективно страдање. Додека светот оваа недела беше фокусиран на ракетата што се чинеше дека е неисправна, која залута во Полска и уби две лица, 10 милиони Украинци останаа без струја бидејќи десетици руски проектили погодија трансформатори во електричната мрежа, уништувајќи ги инсталациите кои тешко ќе се заменат.

Ова е ситуација која само ќе се влоши ако продолжат овие напади. Ова сега се чини дека е стратегијата на Путин – Русија чува територија, цели кон мали придобивки додека ги уништува електраните, линиите за снабдување, складиштата за гориво и складиштата за да ја фрли Украина на колена и на преговарачка маса.

Се размислува за евакуација на Киев

Ситуацијата е толку екстремна што, наводно, украинската влада сега размислува за евакуација на главниот град Киев за да спаси животи бидејќи греењето на градот веќе не е загарантирано. Енергијата не ги загрева само домовите – без неа фабриките не можат да работат, бензинот не може да се пумпа и уличните светилки не можат да запалат.

Украинската инфраструктура би била осакатена, а граѓанскиот живот би почнал да запира. Речиси 40 отсто од електричната мрежа во Украина е уништена или оштетена, а поправките ќе траат со месеци бидејќи резервната опрема останува во недостиг.

Иако Русија можеби го идентификуваше ова како ефикасна стратегија, на војниците ќе им требаат големи резерви на евтини крстаречки и балистички ракети, оружје кое на војската сè повеќе ѝ недостига. Тие ќе мора да зависат од увоз бидејќи руската одбранбена индустрија се бори да ги произведе во потребните количини. Руското потпирање на Иран само ќе расте бидејќи ќе стане главен снабдувач на евтино, ефективно оружје. Оружјето како што се Шахед-136 и борбениот дрон Мохаџер-6 се користени ефикасно, особено кога се лансираат во роеви.

Сепак, украинската воздушна одбрана успеа да го собори огромното мнозинство. Тие сè уште не се видени на украинското бојно поле, но вреди да се забележат арсеналот на евтини, релативно прецизни балистички ракети што ги нуди Иран. Оружјето како што се балистичките ракети Фатех 110 и Золфагар имаат дострел до 700 км (435 милји) и се доволно прецизни да уништат целни цели како што се депонии за снабдување, радарски инсталации или електрани далеку зад фронтот.

Ако Украина сака да ги собори сите овие руски ракети и беспилотни летала, ќе и требаат подеднаков број или повеќе проектили за противвоздушна одбрана. Украина направи импресивна работа со интегрирање на широк спектар на ракетни и радарски системи во нејзината постоечка мрежа за противвоздушна одбрана, но уништената од војна нацијата треба брзо да се снабди за да ги одбрани руските напади оваа зима.

Претстојната битка за југ

Украина не само што пасивно се потпира на својата противвоздушна одбрана за да победи во оваа војна, туку и офанзивните борбени операции беа многу успешни од почетокот на септември. За неколку месеци, киевските сили повторно зазедоа најмалку половина од територијата што ја изгубија од почетокот на инвазијата.

Во одредена фаза, Украина ќе мора да ја премине реката Днепар за да ги уништи руските одбранбени позиции таму. Оваа област, од бреговите на Днепар до Мелитопол, е столбот на овој конфликт. Кој и да ја контролира, го контролира слатководниот канал што тече од реката Нова Каховка до Крим, обезбедувајќи го полуостровот со 85 отсто од неговата вода – стратешка руска воена цел откако Украина го блокираше севернокримскиот канал во 2014 година, кога Русија незаконски го анектираше полуостровот.

Прекинување на испораките на Крим

Успешното напредување на Украина кон исток би го пресекло грлото на Крим, изолирајќи го од остатокот од земјата. Тоа, исто така, би ја направило окупацијата на нуклеарната централа Запорожје од Русија неодржлива бидејќи војската ќе се соочи со зголемена опасност да биде отсечена и опколена. Руските трупи таму, веќе на крајот на долгиот несигурен синџир на снабдување, ќе имаат дополнителни одбранбени проблеми бидејќи украинските батерии Химарс, откако ќе се преселат на исток, би можеле да ги уништат складиштата за снабдување и железничките центри кои им се потребни на воените логистички единици на Москва.

Напад преку реката не би бил лесен. Украина ќе мора да го нападне оддалечениот брег на Днепар на неколку точки и да го одржува брегот на реките Днепар под оган додека превезува доволно војници, возила, материјали и опрема за да започне – и да ги одржи – офанзивните операции. Русија не може да го брани целиот брег на реката, а Украина покажа поголема вештина и софистицираност во операциите на комбинирано вооружување за да започне напад на река, во комбинација со слетување на хеликоптери и оган од долг дострел.

„Портата на Крим“

Главната награда би била Мелитопол. Познат како „порта на Крим“, тој е важен транспортен, железнички и логистички центар. Повторното заземање на овој град од страна на украинските сили, заедно со блокадата на слатководниот канал, би почнало да го прави руското воено присуство на Крим сè понесигурно и да го навести целосниот пораз на московските трупи.

Може ли Русија да спречи пораз со увезени проектили и голем број нови регрути фрлени во првите редови? Се вели дека Јозеф Сталин рекол: „Квантитетот има свој квалитет“. Дали тоа ќе биде доволно за да се спречи Русија да ја изгуби оваа војна, станува сè поневеројатно, заклучува Ал Џезира.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!