Вие имате прво да ја знаете вистината

Дали Alibaba наскоро ќе доминира со глобалната интернет продажба?

Како што се наближува празничната сезона, продажбата преку Интернет има тенденција да се зголемува.

Иако Amazon останува лидер, се повеќе луѓе се свртуваат кон AliExpress, неговиот кинески еквивалент во сопственост на гигантот Alibaba. Компанијата е вториот најголем онлајн трговец на мало во светот и се очекува да учествува со 45% од глобалната е-трговија до 2025 година.

KapitalRS, за сите кои се заинтересирани да научат како да тргуваат со цената на акциите на Alibaba на онлајн берзата (т.н. финансиски договор за разлика, англиски CFD) или едноставно сакаат да го прошират своето знаење, подготви бесплатен водич „Како да тргувајте со цената на акциите“. Водичот е прилагоден на сите нивоа на знаење и можете да го преземете преку линкот подолу.

Преземете го бесплатниот водич „Како да тргувате со цените на акциите“ овде.

Сепак, како што беше случајот со повеќето компании, тоа беше тешка година за Alibaba. Иако политиката на нулта толеранција на Кина кон корона вирусот беше олеснета, таа имаше негативно влијание врз приходите од продажба. Цената на акциите е намалена за 29% од минатата година, но скокна за 17% во изминатиот месец, бидејќи компанијата очекува зголемување на продажбата и се надева на дополнително олеснување на кинеската политика на нулта толеранција за коронавирусот.

На 11 ноември, компанијата го одржа својот годишен Ден на самците, продажен ден во кој учествуваат 290.000 светски брендови. Минатата година заработи 84,5 милијарди долари од настанот, надминувајќи ја заработката на црниот петок.

Финансискиот извештај на Alibaba од 17 ноември покажа дека компанијата ги надмина очекувањата и дека изгледите се попозитивни отколку што се мислеше. И повеќето инвестициски банки, исто така, остануваат нахакан. Иако акциите се тргуваат околу 80 долари, Credit Suisse очекува цената да порасне до 152 долари.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!