Вие имате прво да ја знаете вистината

„Нема да испратиме војска во Украина“ – Лукашенко: „Американците се плашат само од една работа“

Американците не сакаат мировни преговори во врска со ситуацијата во Украина, тие се плашат само од нуклеарен конфликт, изјави белорускиот претседател Александар Лукашенко.

„Треба да преговараме и да разговараме за мир. Украина, како и Полјаците и САД зад неа, треба да бидат изложени и претставени на светот во вистинско светло. Тие не сакаат никакви мировни преговори. Америка се плаши само од нуклеарен конфликт. Затоа што тогаш тие ќе бидат вжештена ситуација. Тоа е нивниот пристап“, вели тој.

Во исто време, Лукашенко ги негираше гласините за намерите на Минск да ја воведе армијата на територијата на Украина. „Нема да воведеме жива сила таму, бидејќи нема потреба од тоа. Нашите вооружени сили, а веднаш би можеле да активираме 35-40 илјади, нема да го решат проблемот“, рече белорускиот лидер. Претходно, Лукашенко рече дека раководството на Украина треба да запре и да преземе чекори за ставање крај на конфликтот доколку не сака масовни смртни случаи и уништување на земјата.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!