Вие имате прво да ја знаете вистината

НОВАТА ЕВРОПСКА ВОЕНА СИЛА СЕ ПОДГОТВУВА ЗА ВОЈНА: Цивилите земаат оружје, армијата трескавично се вооружува!

Расте стравот во Полска од ескалација на војната во Украина, поради што земјата, како членка на ЕУ и НАТО, масовно се вооружува поради, како што смета, заканите од Москва.

Полска отсекогаш се залагала за остра антируска политика во НАТО од историски и културни причини. Од географска гледна точка, Полска е мост за Америка и Европа во сите обиди да се ограничи Русија. Варшава отворено ја третира Русија како најголем непријател во нејзината нова стратегија за национална безбедност.

Во моментов ситуацијата е отежната во однос на конфликтот меѓу Русија и Украина, а геополитичката ситуација во Европа претрпе драстични промени. Во овој контекст, Полска постојано бараше од Америка да го зголеми распоредувањето на војници на нејзина територија за да го намали сопствениот безбедносен притисок и ги направи првите чекори за нуклеарна безбедност.

Полската војска

Во исто време, земјата има за цел да ја удвои големината на своите вооружени сили, што не треба да биде предизвик со оглед на фактот дека односот на населението кон восокот се менува. Тоа го докажува големиот одзив на цивилите на бесплатната еднодневна воена обука.

„Сакам да го заштитам моето семејство“

На воената академија на периферијата на Варшава, сметководителката Дорота Пакиела научила како да се превртува на земја додека ја држела својата автоматска пушка вперена кон непријателот. Морала да фрли и граната, да стави гас-маска и да користи компас за да се движи низ урнатините на „бомбардираниот град“.

Пакиела учествуваше во новата полска воена програма за обука на цивили за можен руски напад по инвазијата на Москва на соседна Украина.

Полската војска

Еднодневната програма беше започната во октомври и ја администрираат 17 воени единици низ Полска. Пакиела, која има две деца, слушнала за тоа на социјалните мрежи и се пријавила.

– Се плашам од времето во кое живееме и сакам да можам да го заштитам моето семејство – изјави таа за „Фајненшл тајмс“.

Таа не е единствената. Околу 1.500 луѓе се обидоа да резервираат место за нејзината сесија, која беше ограничена на 100 учесници на возраст од 18 до 65 години. Додека борбите во Украина продолжуваат и Полјаците се загрижени дека ќе се прелее во нивната татковина, воените офицери рекоа дека програмата најверојатно ќе биде продолжена за да се задоволи побарувачката.

Полска ги зголеми трошоците за одбрана и беше меѓу лидерите на западната поддршка за Украина. Пред осум месеци, таа беше меѓу првите земји што испрати оружје во Киев, а исто така пречека милиони украински бегалци. Оттогаш служеше како транспортен и логистички центар за пратки на НАТО и ЕУ и се согласи да биде домаќин на постојана американска воена база за прв пат.

Полската војска

Полската параноја за Русија ја натера да го избегне преовладувачкото мислење во поголемиот дел од Европа дека конвенционалното војување е минато. Наместо тоа, го гради она што сега е на пат да стане најсилната копнена сила на ЕУ.

За да го зајакне својот арсенал, полската влада неодамна нарача тенкови, авиони и хеликоптери во вредност од милијарди евра од Америка и Јужна Кореја, а минатиот месец потпиша договор за развој на ракети со Велика Британија.

Варшава вети дека ќе ја удвои големината на своите вооружени сили на 300.000 и ќе ги зголеми трошоците за одбрана на највисоко ниво меѓу членките на НАТО, без да постави краен рок. Се предвидува дека полските трошоци за одбрана ќе надминат три проценти од бруто домашниот производ во 2023 година, што е повеќе од 2,4 проценти оваа година.

Полската војска

Полска го укина воениот рок во 2009 година, на олеснување на оние кои го сметаа за несакано наследство од советската ера. Кога владата ги создаде Територијалните одбранбени сили во 2017 година, таа успеа да регрутира само половина од целниот број од 53.000 доброволци за три години.

Сепак, руската инвазија на Украина нагло го промени расположението меѓу луѓето до таа мера што неодамнешното истражување на јавното мислење покажа дека мнозинството од испитаниците сакале повторно да воведат воен рок. Иако земјата има строги закони за оружје, стрелиштата објавија пораст на посетители неодамна. Таквиот ентузијазам поттикна некои десничарски пратеници во јули да предложат олабавување на законите за оружје.

Руската агресија создаде „потреба од редефинирање на концептот на милитаризација“ што стана „недвосмислено негативен збор“, рече социологот Пјотр Квјатковски. Тој очекува дека интересот на полското општество за војската ќе продолжи да расте бидејќи „одбраната се смета за важна и неопходна“.

Додека сесиите за обука за викенд се ограничени на возрасни, министерот за образование Пжемислав Чарнек претходно оваа година објави дека основната обука за одбрана треба да се изучува во училиштата. Во меѓувреме, неодамнешните закани на Москва за употреба на нуклеарно оружје во Украина ја натераа полската влада минатиот месец да нареди проверка на засолништето.

Нуклеарна поделба

– Полската влада внимателно ги следи руските активности во соседна Украина со цел да се подготви за потенцијална употреба на нуклеарно или хемиско оружје од страна на Кремљ – изјави заменик-министерот за одбрана Марцин Очепа.

Полската војска

Оцепа рече дека владата верува дека рускиот претседател Владимир Путин „може да користи нуклеарно или хемиско оружје“ и дека Полска „мора да биде подготвена за секое сценарио“.

Ова ги вклучува обидите на Полска да се приклучи на програмата за нуклеарно споделување на НАТО. Полскиот претседател Анджеј Дуда минатиот месец изјави дека Полска разговара со Соединетите држави за да ја вклучи во програмата „Нуклеарно споделување“, која им овозможува на некои сојузнички земји да добијат американско нуклеарно оружје и да можат да го користат доколку Америка им дозволи.

– Пред се, проблемот е што немаме нуклеарно оружје. Нема индикации дека Полска може да има таков во скоро време. Секогаш постои можност за учество во програмата „Нуклеарно споделување“. Разговаравме со американските лидери за тоа дали САД размислуваат за таква можност. Темата е отворена – рече Дуда.

Полска никогаш не поседувала нуклеарно оружје, иако на нејзина територија за време на Студената војна биле складирани околу 200 боеви глави на Советскиот Сојуз.

Нуклеарното споделување е договор меѓу Америка и НАТО за време на Студената војна. Америка во моментов распоредува капацитети за складирање нуклеарни бомби во шест земји-членки на НАТО, вклучувајќи ги Белгија, Германија, Италија, Холандија, Турција и Велика Британија и продолжува да ги надградува и трансформира.

Полска бара распоредување на американско нуклеарно оружје на нејзина територија за да обезбеди „нуклеарен чадор“. Доколку се постигне таков договор, нуклеарното оружје распоредено во Полска ќе го задржи Америка. Во случај на конфликт, Полска ќе обезбеди бази и борбени авиони за учество во активностите за нуклеарно одвраќање.

Полска ќе сподели разузнавачки информации и одлуки за употреба на нуклеарно оружје со Америка, вклучувајќи цели за нуклеарни удари и експлозивна моќ на нуклеарна боева глава. Претходно, Полска потпиша договор со Америка за купување на 32 борбени авиони Ф-35 способни да носат нуклеарни боеви глави. Првата серија борбени авиони ќе биде официјално испорачана во 2024 година. Ова ја обезбеди материјалната основа за нуклеарно споделување меѓу двете земји.

Дополнително, приклучувањето кон програмата за нуклеарно споделување, исто така, ќе и овозможи на Полска да преземе позначајна улога во НАТО.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!