Вие имате прво да ја знаете вистината

Новинарка поднела тужба за силување против Трамп

Тужбата дојде само неколку минути откако стапи на сила новиот државен закон, дозволувајќи им на жртвите на сексуален напад да тужат за напади што се случиле пред неколку децении.

Новинарот Е.Џин Керол, кој претходно го обвини поранешниот американски претседател Доналд Трамп за силување, поднесе тужба против него во Њујорк.

Тужбата дојде само неколку минути откако стапи на сила новиот државен закон, кој им дозволува на жртвите на сексуално насилство да тужат за напади што се случиле пред неколку децении, пренесува Танјуг.

Адвокатот Керол ги поднесе правните документи по електронски пат откако вообичаените временски рокови за тужби за сексуален напад беа привремено суспендирани на една година, објави АП.

Керол бара компензаторна и казнена отштета за болка и страдање, психолошка повреда, губење на достоинството и оштетување на угледот.

Керол, долгогодишен советник колумнист за магазинот Elle, првпат се појави со наводите за силување во книга од 2019 година, тврдејќи дека Трамп ја силувал во соблекувалната на луксузната стоковна куќа на Менхетен во 1995 или 1996 година.

Трамп одговори на наводите од книгата велејќи дека тоа никогаш не можело да се случи, бидејќи Керол не е негов тип на жена.

Забелешките на Трамп го поттикнаа Керол да поднесе тужба за клевета против него, но таа тужба е во апелационите судови бидејќи судиите одлучуваат дали претседателот е заштитен од правна постапка за коментарите дадени додека бил на функцијата, потсетува американската агенција.

На Керол претходно со државниот закон му беше забрането да тужи поради наводното силување бидејќи поминаа премногу години од инцидентот.

Но, новиот закон на државата Њујорк, сепак, им дава втора шанса на жртвите на сексуален напад кои го пропуштиле статутот на застареност да поднесат тужба.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!