Вие имате прво да ја знаете вистината

ОБЈАВЕНИ НОЌНИ СНИМКИ ОД НАСА КОИ ЈА ПОКАЖУВААТ УКРАИНА ВО МРАК (ВИДЕО)

Ноќните сателитски снимки објавени од НАСА го покажуваат поголемиот дел од Украина во мрак во ноември во споредба со соседните земји во Европа. Снимките, направени во текот на месецот, покажуваат дека во Украина нема струја за разлика од останатите држави.

Украинските власти во средата (23 ноември) рекоа дека три нуклеарни централи на територијата што ја држат украинските сили биле исклучени по последниот бран руски ракетни напади врз украинските енергетски постројки.

Целиот регион на главниот град на Киев, каде што живеат над три милиони луѓе, ја загуби електричната енергија, рече гувернерот на Киев, а итни прекини на струја беа неопходни во другите региони за да се заштеди енергија.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!