Вие имате прво да ја знаете вистината

Подмладување со храна – намирници кои се вистински еликсир на младоста

Ако го храниме нашето тело со храна богата со антиоксиданси, здрави масти и есенцијални хранливи материи, нашето тело ќе ја покаже својата благодарност прво преку кожата.

Подмладувањето најчесто се поврзува со различни хируршки и третмани против стареење, но можно е да се подмлади телото и кожата со храна полна со антиоксиданси, здрави масти, вода и есенцијални хранливи материи.

Доколку внесеме храна богата со одредени хранливи материи во организмот, нашето тело својата благодарност ќе ја покаже најпрво преку кожата. Често е првиот орган кој покажува внатрешни проблеми.

Истражувачите заклучиле дека конзумирањето овошје и зеленчук е најбезбедниот и најздравиот начин за подмладување на кожата и одржување на сјајот.

Крес – внатрешен антисептик

Здравствените придобивки од крес се изненадувачки. Оваа вкусна и здрава билка е полна со калциум, калиум, манган, фосфор, како и витамини А, Ц, К, Б1 и Б2.

Крес делува како внатрешен антисептик на кожата и ја подобрува циркулацијата и испораката на минерали до сите клетки на телото, што доведува до подобрување на оксигенацијата на кожата.

Црвена пиперка

Црвените пиперки се полни со антиоксиданси кои се најважни кога станува збор за анти-стареењето. Покрај тоа што се богати со витамин Ц, кој е добар за производство на колаген, црвените пиперки содржат моќни антиоксиданси наречени каротеноиди.

Каротеноидите се растителни пигменти одговорни за светло-црвените, жолтите и портокаловите бои што ги гледате во многу овошја и зеленчук. Тие имаат различни антиинфламаторни својства и можат да помогнат во заштитата на кожата од оштетување на сонцето, загадување и елиминирање на токсините.

Папаја ја подобрува еластичноста на кожата

Ова вкусно тропско овошје е богато со различни антиоксиданси, витамини и минерали кои можат да помогнат да се подобри еластичноста на кожата. Богат е со витамини А, Ц, К, калциум, калиум, магнезиум и фосфор, како и витамини од групата Б.

Широкиот опсег на антиоксиданси во папаја помага во борбата против оштетувањето на слободните радикали и може да ги одложи знаците на стареење. Папаја, исто така, содржи ензим наречен папаин, кој обезбедува дополнителни придобивки против стареењето со тоа што делува како еден од најдобрите природни антиинфламаторни агенси.

Боровинките се ризница на антиоксиданси

Друга магична бобинка за подмладување на кожата се боровинките. Тие се богати со витамини А и Ц, како и антиоксиданс кој ѝ пркоси на стареењето наречен антоцијан. Тоа е она што на боровинките им дава темно сина боја.

Овие моќни антиоксиданси можат да помогнат во заштитата на кожата од оштетување предизвикано од сонцето, стресот и загадувањето со намалување на воспалителниот одговор и спречување на губење на колаген.

Брокула за подмладување

Брокулата има антиинфламаторно дејство на кожата, одлична е против стареење и е полна со витамини Ц и К. Содржи различни антиоксиданси, влакна, фолна киселина, лутеин и калциум.

Брокулата може да се јаде и сирова за ужина, но ако имате време, бланширајте ја малку пред јадење, бидејќи на тој начин нејзините својства се уште покорисни.

Спанаќ против стареење

Спанаќот е супер хидратантна храна, полна со антиоксиданси кои помагаат да се оксигенира телото и кожата. Богат е и со витамини А, Ц, Е и К, магнезиум, железо и лутеин.

Високата содржина на витамин Ц во овој лиснат зелен зеленчук го зголемува производството на колаген, што ја одржува кожата цврста и мазна. Но, тоа не е се. Витаминот А, кој го има во изобилство во спанаќот, помага и за зајакнување на косата, додека витаминот К е докажано дека помага во намалување на воспалението во клетките.

Моќта на оревите

Многу јаткасти плодови, особено бадемите, се одличен извор на витамин Е, кој може да помогне во поправка на ткивото на кожата, одржување на влажноста на кожата и заштита од штетните УВ зраци.

Оревите содржат дури и антиинфламаторни омега-3 масни киселини, кои можат да бидат корисни за зајакнување на клеточните мембрани на кожата, заштита од оштетување од сонце и давање сјај на кожата со зачувување на нејзината природна бариера.

Авокадо за мазна кожа

Авокадото е богато со антиинфламаторни масни киселини кои промовираат мазна, еластична кожа. Тие исто така содржат голем број есенцијални хранливи материи кои можат да ги спречат негативните ефекти од стареењето, вклучувајќи ги витамините К, Ц, Е и А, витамините Б, како и калиумот.

Високата содржина на витамин А во авокадото може да ни помогне да ги отфрлиме мртвите клетки од кожата што ќе ја направат кожата сјајна. Содржината на каротеноиди може да помогне и во блокирање на токсините и оштетувањето од сончевите зраци и е од голема корист за заштита од рак на кожата.

Слаткиот компир промовира обновување на клетките

Портокаловата боја на слаткиот компир доаѓа од антиоксиданс наречен бета-каротен, кој се претвора во витамин А, кој помага во обновувањето на еластичноста на кожата, го промовира обновувањето на клетките и на крајот придонесува за младешки изглед на кожата.

Овој вкусен корен зеленчук е исто така одличен извор на витамини Ц и Е, кои можат да ја заштитат кожата од штетните слободни радикали, што е важно за одржување на сјајот и здравјето на овој најголем орган во човечкото тело.

Калинка

Калинката со векови се користи како лековито овошје. Богата со витамин Ц и различни моќни антиоксиданси, може да го заштити нашето тело од оштетување на слободните радикали и да го намали нивото на воспаление.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!