Вие имате прво да ја знаете вистината

Полска го одби германското оружје

Полските лидери денеска оценија дека најдобро би било противвоздушниот систем, кој Германија и го понуди на Полска, да и биде доделен на Украина за одбрана од Русија.

Германија претходно оваа недела соопшти дека ѝ понудила на Варшава авиони „Еурофајтер“ и системи „Патриот“ да ја бранат полската територија, откако две лица беа убиени во близина на границата со Украина, како што се веруваше дека е залутан украински проектил.

Полскиот министер за одбрана Мариуш Блажчак првично рече дека „задоволно“ ја примил германската понуда.

Сепак, по рускиот ракетен напад врз Украина во средата, во кој загинаа неколку луѓе во Киев, полските лидери рекоа дека би било подобро одбранбените системи да бидат распоредени во западна Украина.

Украинскиот амбасадор во Варшава Васил Зварич му се заблагодари на Блажчак, велејќи на Твитер дека на Украина и треба што е можно повеќе одбранбено оружје.

Одлуката на Полска да не го прифати германскиот „патриот“ систем беше критикувана од полската опозиција.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!