Вие имате прво да ја знаете вистината

ПУТИН СТРАВУВА ЗА СВОЈОТ ЖИВОТ! Украински функционер изјави ШОКАНТНИ тврдења за рускиот лидер: „Нема простување за императорите кои ги губат војните“

Советникот на кабинетот на украинскиот претседател Володимир Зеленски, Олексиј Арестович, тврди дека рускиот лидер Владимир Путин „се бори за својот живот“ и стравува дека може да биде убиен доколку Русија претрпи дополнителни тешки неуспеси по ослободувањето на Керсон .

Имено, тој изјави дека заземањето на територии контролирани од Русија драматично ги зголемило стравувањата во Кремљ дека Украина ќе ја добие војната.

Керсон

„Путин многу се плаши бидејќи во Русија нема прошка за императорите кои губат војни“, рече Арестовиќ, како што објави Тајмс .

„Сега тој се бори за својот живот. Ако ја загуби војната, барем во главите на Русите, тоа значи крај. Крајот за него како политичка фигура. А можеби и во физичка смисла“, додаде тој. . Поради поврзаноста со анектираниот Крим и украинското пристаниште Одеса, Херсон беше од големо значење за Кремљ. Токму затоа, наредбата на Путин за повлекување на војниците минатата недела беше особено непријатна загуба.

Керсон

Тоа е најголемото украинско заробување во војната и предизвика нови руски напади и планови за офанзива од Белорусија, рече Арестович.

„Ова ги натера дури и луѓето кои се многу лојални на Путин да се сомневаат дека можат да победат во оваа војна“, тврди Арестович.

Владимир Путин

Според него, руските војници ќе започнат офанзива од Белорусија кон Донбас и ќе се обидат да ја преземат и нуклеарната централа Ровно.

Руските напади веќе го погодија регионот, а една од четирите единици на централата беше затворена минатата недела. Арестович смета дека нападите кои го преполовија енергетскиот капацитет на Украина се форма на „уцена“ за да се принудат Украина и нејзините сојузници да преговараат со Кремљ.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!