Вие имате прво да ја знаете вистината

СЕМЕЈНИ ВРСКИ – Кои се сестрите на Северина и каков е нејзиниот однос со нив (ФОТО)

Веста дека Северина била физички нападната од нејзината сестра брзо се прошири низ регионот, а во позадина се крие вистинска семејна драма. Ја нападна Маријана Вучковиќ Поповиќ, новинарка со која до пред неколку месеци беше во добри односи, а покрај неа Северина има и сестра Зденка Вучковиќ Жуниќ која живее во Турње кај Задар.

Многумина беа изненадени од семејниот судир на две сестри чија врска некогаш била идилична. Во април 2017 година, Маријана Поповиќ во придружба на нејзината мајка Ана дојде во спортската сала во Грипе на премиерата на мјузиклот „Наша била сторија“, во режија на Нено Нинчевиќ и Горан Каран, во кој главната улога ја имаше Северина.

Таа им позираше на фоторепортерите расположена и ништо не укажуваше на тоа дека сестрите се во лоши односи. Маријана Вучковиќ Поповиќ ѝ стана позната на јавноста кога во 2010 година тврдеше дека дел од земјиштето на кое е изграден трговски центар во Сплит е во сопственост на нејзиното семејство и дека објектот се гради диво. Тогаш веќе се пишуваше дека Маријана и замерувала на Северина што не се вклучила во таа работа и дека пејачката во таа прилика и кажала дека тоа не ја интересира.

Кога во 2012 година го доби својот внук Александар, Маријана кажа колку е среќна. „Постојано и велев да забремени и дека тоа ќе и го промени животот. Среќен сум што таа се реши на тој чекор. Воспитани сме така што ќе ми биде жал ако остане сама. Има ли нешто поубаво од раѓањето на дете?! На овој начин таа испрати и порака до сите млади луѓе, девојки кои можеби се несреќно заљубени: сакајте се, имате деца… Може да се чувствувате убаво и на 40 години. И реков веднаш да оди на второ, изјавила тогаш Маријана за „Слободна Далмација“.

Таа се дружеше со Северина и нејзиниот поранешен сопруг Игор (тој период живееше во Србија), и јавно ја поддржа во борбата за старателството над Александар. Во 2016 година, таа рече дека има добро мислење за Милан се додека тој не ја изгуби машката храброст и не одлучи дека не сака да биде со нејзината сестра и нивниот син. Но, очигледно е дека нешто се променило меѓу сестрите. Инаку, Северина е во одлична врска со нејзината внука Мија Поповиќ, ќерката на Маријана.

Другата, постарата сестра на Северина, Зденка Вучковиќ Жуниќ, живее во Турње кај Задар, а наводно се откажала да биде пејачка откако се омажила за српскиот спортски менаџер Игор Којиќ. Зденка тогаш им кажа на новинарите дека не била на свадбата на нејзината сестра од почит кон жртвите од Татковинската војна.

Таа рече дека нејзината сестра е воспитана во духот на католицизмот, во морално хрватско семејство. „Погребувавме семеен пријател, кој беше убиен поради кирилицата во Вуковар, кои беа урнати од рацете на луѓето кои не угнетуваа во страшната војна и во изминатите 50 години, а истото писмо беше искористено и за Српската венчавка на Северина. Реков и ќе повторам, згрозени сме и згрозени од тој чин и не сакам повеќе да зборувам на таа тема“, изјавила во таа прилика Зденка Жуниќ.

Инаку, Северина и нејзините сестри на рана возраст го загубиле својот таткото Север Вучковиќ, а нивната мајка Ана Вучковиќ во една прилика откри дека пејачката го наследила неговиот карактер и изглед.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!