Вие имате прво да ја знаете вистината

Украинското разузнавање тврди: Путин „се бори за живот“

Владимир Путин „се бори за својот живот“ и се плаши дека би можел да биде убиен доколку Русија претрпи повеќе неуспеси по Керсон, тврди висок функционер на украинското разузнавање

Олексиј Арестович, советник на началникот на Генералштабот Володимир Зеленски, рече дека заземањето на територијата контролирана од Русија драматично ги зголеми стравувањата во Кремљ дека Украина ќе победи во војната.

Според Тајмс, тој рече: „[Путин] се плаши многу затоа што во Русија нема прошка за императорите кои губат војни. Тој сега се бори за својот живот. Ако ја загуби војната, барем во главите на Русите, тоа значи крај за него како политичка фигура. А можеби и во физичка смисла“.

Огромното значење на Керсон за Кремљ, поради неговата поврзаност со Крим и украинското пристаниште Одеса на запад, ја направи загубата и наредбата на Путин за повлекување на трупите голем срам.

Руското повлекување од Херсон предизвика нови руски напади и планови за нова офанзива од Белорусија, рече Арестович.

„Ова ги натера дури и луѓето кои се многу лојални на Путин да се сомневаат дека можат да победат во оваа војна“, рече тој.

Арестович вели дека руските трупи ќе започнат офанзива од Белорусија кон Донбас и ќе се обидат да ја преземат и нуклеарната централа во Ривне.

Путин ќе бара Крим, Доњецк и Луганск да бидат ставени под руска контрола за да ги нарече легло на Русите, тврди Арестович.

Но, нејзините граѓани можеби не се толку импресионирани од територијалните придобивки, бидејќи Русите веќе го изразија своето незадоволство поради „скапата војна за деспотот“, додаде тој.

Водечки меѓу незадоволните се гневните сопруги и мајки на регрутираните мажи, особено откако Путин одби да се сретне со нив.

Мајката Олга Цуканова (46) од Самара, чиј син (20) се изгубил по мобилизацијата, рекла: „Владимир Владимирович, дали сте вие маж или што?“.

Портпаролот на Путин, Дмитриј Песков веќе изјави дека 70-годишниот Путин нема да се сретне со овие жени, туку со оние кои веруваат во неговата војна. Советот ги обвини командантите на Путин дека издавале „кривични наредби“ со што ги загрозувале животите на нивните роднини.

Цуканова тврдеше дека недостатокот на жени во Кремљ и во структурите на моќ на Путин е причина за воената криза што ги зафати Русија и Украина.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!