Вие имате прво да ја знаете вистината

БЕЗ АНЕСТЕЗИЈА – Вознемирувачко видео: Минофрлачка граната заглавена во грбот на руски војник!

„Дел од гранатата е отстранет, грбот е зашиен, а пациентот се опоравува“, се вели во извештајот.

Руските лекари ја отстраниле опашката од минофрлачка граната од грбот на нивниот војник, кој преплашено се свртел кон нив мислејќи дека ќе експлодира.

На објавената снимка се слуша како војник вели дека има „болки“, додека лекарите ја вршат „операцијата“ без анестетик, пренесуваат медиумите БАЗА.

„Дел од гранатата е отстранет, грбот е сошиен, а пациентот се опоравува“, се вели во извештајот.

Медицинскиот работник кој ја држел камерата, откако се било завршено, го прашал докторот дали може одблиску да ја сними гранатата.

Операцијата уследи по друга овој месец во која хирурзите облекоа панцирни елеци за да го спасат животот на рускиот војник кој завршил со граната во себе.

Помладиот наредник Николај Пасенко бил погоден од неексплодирана убојна бомба од автоматски фрлач на гранати под неговото срце.

Куршумот му ги здробил ребрата, му ги оштетил белите дробови и му се сместил во близина на ‘рбетот во близина на најголемата вена на телото.

Откако смртоносниот експлозив бил фатен на рендген, тој првично не сакал лекарите да го отстранат.

„Бев против тоа. Не сакав да страдаат лекарите бидејќи муницијата може да експлодира“, изјави Пасенко.

Меѓутоа, процедурата била успешна под водство на армискиот хирург потполковник Дмитриј Ким, кој го игнорирал предупредувањето на војникот дека може да детонира на операционата маса.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!