Вие имате прво да ја знаете вистината

Орбан го испрати својот клучен човек во Русија среде војна: “Ниту една санкција не може да не спречи”

На самитот тој разговараше со шефот на Росатом за проширувањето на единствената унгарска нуклеарна централа

Првиот човек на унгарската дипломатија Петер Сијарто во понеделникот ја посети Русија за да учествува на меѓународниот форум за нуклеарна енергија. Тоа е посета што ги нагласува постојаните блиски врски на неговата земја со Москва во екот на војната во Украина, пренесува АП.

Тој одржа говор на отворањето на пленарната сесија на дводневниот форум ATOMEXPO во црноморското одморалиште Сочи, се наведува на веб-страницата на форумот. Форумот „Нуклеарна пролет“ е фокусиран на глобалната нуклеарна индустрија и служи како „деловна платформа за дискусија за моменталната состојба на нуклеарната индустрија и поставување на идните трендови“, според веб-страницата.

Во понеделник наутро, Сијарто на својот Фејсбук објави дека неговото појавување на саемот ќе вклучи разговори со шефот на руската државна компанија за атомска енергија Росат за планираното проширување на единствената унгарска нуклеарна централа со руска поддршка.

  • Глобалната енергетска криза значи дека е исклучително важно една земја да може да ја произведува потребната енергија. Нуклеарната централа Пакс игра клучна улога во нашата енергетска безбедност, рече тој на Фејсбук.

Патувањето во Сочи е последниот знак за континуираните дипломатски и трговски врски на Унгарија со Русија, што предизвика гнев кај некои европски лидери.

„Искрено се надевам дека ниту една европска земја нема да спречи инвестиции во нуклеарна централа. Бараме од сите европски институции, банки и влади да го почитуваат фактот дека санкциите не се однесуваат на нуклеарната енергија“, рече Сијарто во Сочи, соопшти унгарското Министерство.

Енергетската безбедност „денес е прашање на национална безбедност, дури и на суверенитет“, рече Сијарто.

Питер Сијарто во Москва во октомври

Како што пишува Будипест Тајмс, Сијарто во Сочи предупредил дека некои европски земји се обидуваат да ги спречат унгарските енергетски проекти повеќе отколку што тоа го прави Брисел.

„Планиравме да завршиме два нови реактори до 2030 година. Досега успеавме да избегнеме санкции за нуклеарната енергија и јасно ставивме до знаење во сите дискусии за европските пакети санкции дека санкциите за нуклеарната енергија не се на маса“, рече тој.

Да потсетиме, Сијарто во септември беше единствениот министер за надворешни работи на земја членка на ЕУ кој се сретна со рускиот министер Сергеј Лавров на маргините на Генералното собрание на Обединетите нации.

Сијарто последен пат беше во Русија во октомври на преговори за природен гас со руски Газпром. Чешкиот министер за надворешни работи Јан Липавски ја нарече посетата „скандалозна“, бидејќи на состанокот имало и луѓе кои се на списокот со санкции на Европската унија.

Унгарската влада, предводена од премиерот Виктор Орбан, продолжи да одржува блиски дипломатски и економски врски со Москва со тоа што го штити нејзиното снабдување со руска нафта и гас, додека другите европски земји имаат намера да го прекинат увозот на руска енергија за да го казнат Кремљ за инвазијата на Украина.

Виктор Орбан, најблискиот сојузник на Владимир Путин во ЕУ, силно лобираше против санкциите на ЕУ против Москва, предупредувајќи дека тие доведоа до вртоглаво зголемување на цените на енергијата што им штетат на европските економии повеќе отколку на Русија.

Во понеделникот Сијарто инсистираше на тоа дека „никакви санкции од кој било вид не можат да го ограничат снабдувањето со енергија на Унгарија, бидејќи еден од основните принципи на енергетската стратегија на Унгарија е дека енергетскиот микс е исклучиво национална одговорност“, пренесува унгарската новинска агенција МТИ.

Минатата недела, Сијарто се состана со шефот на Росатом Алексеј Лихачев во Узбекистан на самитот на Организацијата на турски држави, на разговори за нуклеарниот проект Пакс. Проширувањето на нуклеарната централа ќе чини 12 милијарди евра, што вклучува изградба на два нови нуклеарни реактори. Работите ќе ги врши Росатом, а ќе се финансираат со заем од Руската државна банка во износ од 10 милијарди евра.

Орбан и рускиот претседател Путин се договорија за проектот уште во 2014 година, но во меѓувреме имаше бројни одложувања и проблеми со дозволите.

Критичарите на проектот истакнуваат дека тој ќе ја направи Унгарија финансиски и политички зависна од Русија и дека претставува еколошки и безбедносни ризици.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!