Вие имате прво да ја знаете вистината

ПОЗАДИНАТА НА САМИТОТ НА ОДКС: Путин ГО ФРЛА ПЕНКАЛОТО, Лукашенко остана заледен! Се распадна ли воениот сојуз?! Пашинјан ја одби декларацијата!

Самитот на лидерите на ОДКС (Организација на Договорот за колективна безбедност) што се одржува во Ереван не помина баш мазно и брилијантно, што го потврдува и видеото кое украинските државни функционери со големо задоволство го споделија на социјалните мрежи.

Објавената снимка од Ереван го прикажува моментот кога ерменскиот премиер Николај Пашинјан, кој воопшто не е симпатичен кон Русија и рускиот претседател Путин, одби да ја потпише декларацијата по самитот на ОДКБ.

На видеото се гледа и тој момент кога Путин фрла фонтана, додека белорускиот претседател Александар Лукашенко остана шокиран.

Инаку, руските мировни сили ја контролираат зоната во регионот Нагорно-Карабах по краткотрајната ерменско-азербејџанска војна, кога таа земја доживеа дебакл од рацете на азербејџанската армија.

Однесувањето на казахстанскиот претседател Токаев, кој исто така се обидува да се дистанцира од Русија, како и на премиерот на Ерменија, кој е многу повеќе наклонет кон ЕУ и САД, доволно зборуваше за вревата во ОДКБ.

Од друга страна, се огласи и белорускиот претседател Александар Лукашенко кој изјави дека од успехот на руската специјална операција во Украина зависи судбината на ОДКБ, која многумина ја нарекуваат руска верзија на НАТО пактот.

Од друга страна, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, смета дека судбината на ОДКБ е несомнена и дека нема несогласувања.

Сепак, има и такви во Москва кои сметаат дека главната цел на учеството на самитот за Путин е да се задржи ОДКБ барем до ноември 2023 година. Со ова барање, претседателот на Русија им се обрати на претседателот на Казахстан, Касим Зомарт Токаев и на претседателот на Ерменија, Никол Пашинјан.

Путин наводно побарал од лидерите на Казахстан и Ерменија да не го прекинуваат членството во ОДКБ до ноември следната година, а Токаев ветил дека ќе ги „разгледа“ и „забележи“ барањата на Путин, додека Пашинјан ги оставил молбите на рускиот претседател без одговор.

Самитот на ОДКС во Ереван се смета за еден од најтешките политички настани на кои претседателот учествуваше оваа година за Путин. Исто така, се известува дека лидерите на Казахстан и Ерменија брзаат да ја напуштат ОДКС, што побрзо, толку подобро во општото разбирање за неизбежноста на поразот на Русија во војната во Украина, што автоматски става крај на сите перспективи за постоењето на организацијата.

Александар Лукашенко, Белорусија, интервју

Енигма Лукашенко

Она што ги преокупира повеќето набљудувачи е белорускиот претседател Александар Лукашенко, за кој опозициските московски кругови велат дека го изненадил Путин со впечатлива изјава: „Не грижи се Володија, јас ќе бидам последниот што ќе ја напушти ОДКБ“. Потоа се замисли за момент и додаде: „Или првиот.

Она што учесниците на самитот го дискутираа надвор од комуникацијата со Путин беше усвојувањето на резолуцијата на Европскиот парламент со која Русија се признава како државен спонзор на тероризмот и поврзаните ризици да се биде во истата организација.

Доаѓаат тешки времиња за Путин, во коментарите се наведува дека сè околу него почнува да пропаѓа, партнерите се одвраќаат, поранешните пријатели одбиваат барања,

Овде можеме да кажеме дека Лукашенка ја играше улогата на „Капетан на очигледноста“, бидејќи секое повлекување на Русија на фронтот е напад врз структурата на колективната безбедност, во која главната улога ја има Руската Федерација.

Повлекувањето од регионот на Киев, повлекувањето од регионот Чернихив, повлекувањето од регионот Харков, неуспехот на одбраната во Керсон, сето тоа е знак на слабост за другите земји и доказ дека Русија не може да заштити такви земји како Ерменија. Казахстан и други.

Ако ситуацијата на фронтот не се промени, не само што ќе пропадне ОДКБ, туку и надежите на прогресивното човештво за ослободување од американската окупација, а во Русија може да започнат неповратни последици што може да доведат до распаѓање на земјата.

Што точно толку активно се обидуваат да постигнат земјите од Западот.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!