Вие имате прво да ја знаете вистината

Украина отвори илјадници места со струја и греење за граѓаните

Илјадници таканаречени „точки на непобедливост“ се отворени во Украина, односно салони со греење и струја кои нудат топли оброци, струја и интернет, изјави висок функционер во претседателската канцеларија Кирило Тимошенко.

Повеќе од 3.700 „точки на непобедливост“ беа отворени ширум земјата утринава, откако вчерашните руски ракетни напади врз електричната мрежа на Украина го оставија главниот град, поголемиот дел од Украина и делови од Молдавија во мрак, без топлина и вода.

Жителите на Киев, град со три милиони жители, во четвртокот мораа да собираат дождовница за снабдување со вода и топлина во кафулињата, бидејќи нивните станови останаа ладни и без основни услови за живот.

Во некои делови на Киев повторно се вклучија светилките, а во други водата беше обновена, па пријателите, колегите и членовите на семејството разменија информации каде да го добијат она што им недостасува. Меѓутоа, воздушните напади оставија многумина без струја и вода.

По некое мало чудо, кафулињата во главниот град брзо станаа оази на удобност бидејќи останаа отворени и по нападот и служеа топли пијалоци и храна со музика и можност за поврзување на Интернет.

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, во четвртокот наутро изјави дека околу 70 отсто од Киев сè уште е без електрична енергија.

Студениот дожд што врне и снегот на улиците кои напаѓаа претходните денови не помогнаа на тмурното расположение на граѓаните, туку, како што се наведува, челично. Зимата ветува дека ќе биде долга, но Украинците велат дека ако намерата на рускиот претседател Владимир Путин е да ги скрши, тогаш треба да размисли повторно.

Жителите на Киев се децидни дека, како што велат, попрво би живееле без струја отколку со руската инвазија, која трае веќе девет месеци.
Кличко на својот профил на Телеграм рече дека работниците во електроенергетската мрежа „даваат се од себе“ за да ја вратат електричната енергија. Тимовите за поправка на главната вода исто така постигнаа напредок.

Кличко рече дека водоснабдувањето низ главниот град е обновено, предупредувајќи дека „некои корисници можеби сè уште имаат низок притисок на водата“.

Струјата, греењето и водата постепено се вратија во другите делови на Украина. Регионалните власти објавија пораки на социјалните мрежи во кои ги информираа луѓето за напредокот на поправките, но и дека им треба време.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!