Вие имате прво да ја знаете вистината

ХИТ СЦЕНА: Кога виде што прават судиите, Колинa од мака почна да зборува сам со себе! (ВИДЕО)

Грешките на замбискиот судија Јан Сиказве не само што ги налутија канадските играчи, туку и претседателот на судиската комисија на ФИФА, легендарниот Пјерлуиџи Колина.

Канаѓаните беа многу подобри од Белгија, но на крајот беа тотално незаслужено поразени: Белгија – Канада 1:0 (1:0).

Во текот на мечот камерите во неколку наврати го фатија Колина со изненаден израз на лицето по катастрофалните одлуки што ги донесе неговиот „избраник“ на теренот.

Колина беше шокиран од грешките на замбискиот судија и неговите помошници и беше фатен како разговара со себе.

Сиказве не го виде очигледниот ракомет на Караск, но со помош на ВАР досуди пенал за Канада. Во 13. минута ја направи оваа кардинална грешка. Канадскиот фудбалер беше соборен во шеснаесетникот, а на општо изненадување на сите присутни одигра офсајд.

На крајот од полувремето следеше нов шок. Витсел собори играч на канадската репрезентација, а судијата од Замбија повторно не го одигра пеналот иако фаулот беше очигледен.

Инаку, Сиказве „се прослави“ кога во 85. минута од мечот на Африканскиот куп на нации го доигра крајот на играта.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!