885 година – Умре Методиј Солунски, кој заедно со неговиот помлад брат Кирил беше првиот словенски просветител и творец на првата словенска глаголица.

1199 година – Умре англискиот крал Ричард I Плантагенет (Ричард Лавовско срце), еден од водачите во Третата крстоносна војна и херој на средновековните легенди.

1490 година – Умре унгарскиот крал Матијас Први Корвинус, реформатор на унгарската држава. За време на неговото владеење од 1458 година, тој успешно се борел против Турците и Хабсбурзите, освојувајќи ја Виена во 1486 година, каде и починал. Тој основал универзитет во Пожуна (Братислава) во 1465 година, а првата печатница во 1472 година. Тој беше именуван Корвинус поради гавранот (латински – corvus) на неговиот штит.

1528 година – Умре германскиот сликар и графичар Албрехт Дирер, познат по своите портрети со голема уметничка и документарна вредност и извонредни гравури во дрво и бакар („Апокалипса“, „Голема страст“, ​​„Lifeивотот на Богородица“).

1652 година – Претставник на холандската компанија од Источна Индија, Јан ван Рибик, ја основа првата населба на бели доселеници во Јужна Африка во Капуа.

1667 година – Катастрофален земјотрес го погоди Дубровник, убивајќи илјадници луѓе. Градот беше скоро целосно уништен од земјотресот и пожарот, кој беснееше околу дваесетина дена. Реставрацијата траеше повеќе од 50 години.

1690 година – Еден австриски император, Леополд, испратил проглас до балканските христијани во кој ги повикува да продолжат да и помагаат на неговата војска во борбата против Турците, ветувајќи им разни придобивки за возврат.

1838 година – Умре српскиот новинар и публицист Димитрија Давидовиќ, автор на Уставот на Сретење и основач на „Новина сербских“ во Виена во 1813 година, кој беше објавуван девет години. Од 1829 година, тој беше секретар на принцот Милош Обреновиќ, а потоа и министер за внатрешни работи и образование.

1909 година – Американскиот истражувач Роберт Пири го освои Северниот пол, минувајќи 1.600 километри на експедиција со санки.

1917 година – Со објавувањето војна на Германија, САД влегуваат во Првата светска војна.

1941 година – германските трупи ги нападнаа Грција и Југославија во Втората светска војна. Нападот врз Југославија започна со бомбардирање на Белград, кој беше речиси уништен, а загинаа околу 12 000 луѓе.

1941 година – Етиопските и британските трупи ја ослободија Адис Абеба, која беше окупирана од италијанските сили за време на војната со Етиопија на почетокот на 1935 година.

1971. година – Во Newујорк почина композиторот Игор Стравински, еден од основачите и главните поборници на „новата музика“ од 20 век. Неговите балети „Оган на птиците“, „Магдонос“, „Осветување на пролетта“ и многу симфониски дела, опери и ораториуми ја обележаа музичката креативност од минатиот век.

1973 година – Во Белград е отворена нова зграда на Националната библиотека на Србија. Старата библиотечна зграда изгоре во пожар на 6 април 1941 година, кога Германците го бомбардираа Белград.

1985 година – Воен удар го симна Гаафар Нимери, кој владее од 1969 година, кога тој исто така го симна од власт тогашниот претседател Абду. Власта ја презеде министерот за одбрана и командант на армијата, генерал Абдел-Рахман Суер ал-Дахаб (Свор).

1992 година – ЕК ја призна независноста на Поранешна Југословенска Република БиХ. Истиот ден, првите жртви паднаа во Сараево и го означија почетокот на војната во Босна и Херцеговина.

1994 година – Авион во кој се наоѓале претседателите на Руанда и соседните Бурунди, Јувенал Хабијаримана и Сиприен Нтаријамира, бил соборен од ракета во Руанда за време на граѓанска војна меѓу племињата Хуту и ​​Тутси. Во масакрите што следуваа, екстремните Хути убија околу 800.000 малцински Тутси, претежно цивили.

1995 година – Во Руанда, Кигали е основан првиот трибунал за геноцид за 30.000 хути обвинет за масакрот во Тутси.

2000 година – Умре Хабиб Бургиба, сметан за основач на модерен Тунис. Тој беше прогласен за доживотен претседател на Тунис, но во 1987 година беше соборен со мирен удар.

2003 година – Министерството за правда на САД објави дека бројот на затвореници во американските затвори се зголемил во 2002 година и дека за прв пат ја надминал бројката од два милиони и дека во јуни истата година биле регистрирани вкупно 2.019.234 лица во затворите.

2004 година – Литванскиот парламент го повика претседателот Роландас Паксас поради врски со руски бизнисмени и руски разузнавачки служби. Тој е првиот европски лидер кој е заменет со отповикување.

2005 година – Умре принцот Рени од Монако, кој управуваше со кнежевството од 1949 година. Раниер го наследи неговиот син, 47-годишниот принц Алберт.

2006 година – Во аукциската куќа „Кристи“ пејзаж од Венеција 1841 година, од J..М.В. Тарнер беше продаден за 35,8 милиони долари. Тоа е најскапата слика што некогаш е продадена на таа аукциска куќа.

2008 година – Во Црна Гора се одржаа претседателски избори, први по прогласувањето на Црна Гора за независност и повлекување од државната унија со Србија. Кандидатот на ДПС, Филип Вујановиќ победи на изборите и со тоа го освои својот втор претседателски мандат.

2009 година – Земјотрес со јачина од 5,8 до 6,3 степени според Рихтеровата скала ја погоди централна Италија. Во земјотресот загинаа повеќе од 260 лица, уништени се средновековни градови, а над 28.000 останаа без покрив над главата.

2013 година – Почина познатиот каталонски и европски режисер Бигас Луна, еден од основачите на шпанското модерно кино, на 68-годишна возраст. Willе остане запаметен по филмовите „Шунка, шунка“, „Златни јајца“, „Месечината и градите“, како и откритието на актерските starsвезди Пенелопе Круз и Хавиер Бардем.

2017 година – Новиот сомалиски претседател Мохамед Абдулах Мохамед ја прогласи земјата за воена зона, ги отстрани началниците на армијата и разузнавачките служби и нареди воена офанзива против екстремистите ал-Шабаб.