Носителот на „Црно-белата“ листа, Дритан Абазовиќ, беше мета на критики и закани последните денови откако на парламентарните избори во Црна Гора ја победи Демократската партија на социјалистите заедно со лидерите на коалицијата „За иднината на Црна Гора“ и „Мирот е нашата нација“.

Најновата закана доаѓа од извесна Руждија Шабовиќ која, како што објави порталот Ин4с, напиша на Фејсбук:

Абазовиќ, ако го продолжиш пријателството со овие четници, ќе бидеш првиот што ќе биде колен (не дај Боже), но тоа те чека. И многу муслимани и албанци од муслиманска вероисповед (што се случи во Калуџерски лаз кај Рожаје) ако одите со нив, ве чекаат Улцињ, Рожаје, Плав, Гусиње. Започна Пjeевlа.

www.alo.rs