Србин од Кишница, во близина на Грачаница на Косово и Метохија бил нападнат пред неговата куќа од група Албанци.

Како што потврди нападнатиот Зоран Трајковиќ за порталот „Косово онлајн“, седум или осум момчиња го нападнале, извикувајќи „ОВК“ и фрлајќи камења и стаклени шишиња.

„Се враќав од работа, го паркирав автомобилот и слушнав неколку момчиња кои слегуваа кон мојата куќа и викаа слогани на ОВК. Сакав да излезам и да им кажам со најдобри намери да си одат дома. Но, тие фрлија шишиња, кои беа искршени пред куќата и на улицата “, опиша Трајковиќ.

Тој потврди дека не е повреден во овој инцидент, бидејќи, како што вели, избегал и влегол во дворот на неговата куќа. Според него, напаѓачите се млади момчиња кои живеат во Кишница.

Момчињата се од селото, помлади момчиња, но не ги познавам лично. Случајот го пријавив во полиција, која веднаш излезе на местото на инцидентот, рече Трајковиќ.

Инцидентот се поврзува со билборд што се појави во Кишница пред два дена, со амблемот на „УЧК“ и натписот „Слободата има име“, што го вознемири локалното српско население, а беше запален утрово.

Истиот ден, Дарко Тасиќ од Мала Круша, против кого се води судски процес во Призрен, беше претепан во затворот во Грдовац кај Подуево, а во еден момент тој остана во без свест од ударите, изјави неговиот адвокат Љубомир Пантовиќ за РТС.

Пантовиќ наведува дека при примопредавањето меѓу полицајците кои вршеле транспорт и затворските чувари во затворот кај Подујево, Тасиќ добил неколку удари во главата.