Терористот Кујтим Фејзулах, Албанец со потекло од Македонија, во својот арсенал имаше и автоматска пушка М-70, произведена од Застава од Крагуевац, со која сееше смрт на улиците на Виена.

Австриската полиција го објави тој податок, додавајќи дека тој имал и полуавтоматски пиштол, како и мачета.

Полицијата изјавила дека терористот имал автоматска пушка М-70 со калибар од 7,62 мм.

Како што тие додадоа, пушката се произведува во Србија и се базира на техниката АК-47 или популарниот „калашников“. Сè уште не е откриено од каде тој успеал да ја набави пушката.

За воља на вистината, ист вид пушка беше користен и во терористичките напади во Франција во 2015 година.

Како што тогаш известуваа француските медиуми, оружјето од фабриката во Крагуевац завршило на црниот пазар за време на војните во 90-тите години, и оттогаш често го користеле криминалци и џихадисти.

Австриските медиуми објавија дека исламистите од Австрија, Германија и Швајцарија, вклучително и терористи од Виена, се состанале во јули во главниот град на Австрија.

Средбата се одржа непосредно пред заминувањето во Словачка на австриско-македонскиот напаѓач со албанско потекло, Кујтим Фејзулај, кој уби четири лица и рани повеќе од 20 лица во неговиот терористички напад во центарот на Виена, каде требало да купи муниција, ги информираа словачките тајни служби своите австриски колеги.

Десетина симпатизери на Исламска држава од Австрија, Германија и Швајцарија се собраа во Виена, каде поминаа неколку дена, а меѓу нив имаше и осомничени кои беа уапсени во Швајцарија и Германија по терористичкиот напад во Виена.

За време на нивниот престој во Виена, тие ја поминале ноќта во станот на терористот, кој бил под надзор на австриската полиција. Тој состанок во Виена најверојатно го организирал Фејзулај.

Австриската полиција вчера спроведе акција во која приведе 30 лица поврзани со Муслиманското братство и Хамас во четири провинции.

Државното обвинителство во Грац нареди истрага против 70 осомничени, а како резултат на таа акција беа извршени претреси во 60 станови, куќи, деловни простории и просториите на здружението.

Беше истакнато дека оваа акција нема никаква врска со терористичкиот напад во Виена на 2 ноември, но станува збор за акција за која се води едногодишна истрага.