Денес женската кошаркарска репрезентација на Србија официјално обезбеди пласман на Европското првенство, благодарение на настаните кој што и се случија на Албанија.

Избраниците на Марина Маjковиќ играат одлично во квалификациите и останува само да го заверат пласманот на Евробаскет 2021 .

ФИБА одлучи да ја дисквалификува албанската репрезентација од квалификациите и да ги избрише нејзините резултати.

Ženska košarkaška reprezentacija Srbije