Новата акција во Приштина е всушност пресметка меѓу Соединетите држави и непослушното албанско раководство на Косово и Метохија, кое сметаше дека е толку силно што може да и се спротивстави на Америка, изјави адвокатот Тома Фила за апсењето на Јакуп Красниќи, еден од клучните фигури на ОВК.

Денешната оставна на Хашим Тачи само ја потврдува оваа теза дека навистина во тек е расчистување на целото раководство на УЧК кое е на власт 20 години во Косово. Во последните 12 месеци оставки си поднесоа и Хашим Тачи и Рамуш Харадинај. Тоа подготвува терен за конечно признавање меѓу Белград и Приштина.

Силни полициски сили вчера упаднаа во куќата на Јакуп Красниќи во Приштина, каде го задржаа одвоено од семејството во посебна просторија пред апсењето. Заедно со специјалните единици на КПС, тие извршија претрес и во семејната куќа на Красниќи во селото Негровце во општина Глоговац.

Красниќи беше една од клучните фигури на поранешната ОВК, во која тој беше и портпарол, а сега е во Социјалдемократската иницијатива.

Тој претходно доби покана од Специјалниот суд, распитот беше закажан за 24 јули, но во тоа време не беше објавено во кое својство ќе биде испрашуван.

Специјалниот суд во Хаг го потврди обвинението против шефот на пратеничката група на движењето „Самоопределување“ и поранешен член на ОВК, Реџеп Селими. Овие тврдења ги изнесе Селими, кој рече дека денес ќе отпатува за Хаг и дека ќе оди таму „со крената глава“, но дека „со крената глава и ќе се врати“.

Тие одбија да ги укинат таксите воведени кон Србија, дејствуваа во согласност со паролата, никој не ни може ништо, ние сме посилни од судбината. Очигледно, Американците сфатија дека не вреди да се разговара со нив, тогаш се појавија обвиненијата.

Причината за тоа веројатно беше моментот кога Тачи отиде во Америка, со цврст став за да не потпише ништо со Србија таму, а тие знаат дека има обвинение и не дозволуваат воен злосторник да потпишува договори од каков било вид, вели Фила.

Тој додава дека Американците не сакаат никој во следната влада на Косово да има каква било врска со Ослободителната војска на Косово, да бидат нови луѓе, без товари на мрачното минато.

Тие сакаат да воспостават дипломатски односи меѓу Белград и Приштина, но постојаното инсистирање на Албанците на нереални барања веќе започна да им оди на нерви на западните земји. Тие сметаат дека таа воена коалиција, која ја презеде власта на Косово во 1999 година на крилјата на бомбардирањето на НАТО, и истече рокот на траење.

Фиила предупредува дека не треба да веруваме во сè што ќе видиме деновиве во Приштина и Хаг и додава дека тој е многу сомнителен кога станува збор за активностите на Специјалниот суд.

Тој суд ќе апси, а дали ќе суди и осуди некој од нив или само ќе направи приказна за да можеме да се договориме за нешто со нив, ќе видиме. Една од точките на наметнатиот договор би можела да биде амнестија. Амнестија за сите оние што сториле злосторства, наши и нивни, и тогаш меѓусебно признавање на двете држави, вели Фила.