Во неколку американски градови, по претседателските избори, имаше протести од приврзаници и на републиканците и на демократите, кои бараа да се запре гласањето, односно ги повикаа официјалните лица да го „пребројат секој глас“.

Во Њујорк илјадници демонстранти маршираа покрај луксузните продавници на Петтата авенија во Менхетн, додека претседателската трка сè уште трае, а гласачките ливчиња се бројат во клучните земји, пишува „Гардијан“.

Според Ју-ес-еј Тудеј протестите во Newујорк се претежно мирни, но имало повремени тензии и вжештени емоции.

Силите на редот пријавија „голема штета“ во Портланд, каде беше повикана националната гарда да интервенира, а во делови на Мичиген, клучна држава во изборната трка, владееше хаос.

Слични протести се одржаа во најмалку шест градови, вклучувајќи ги Лос Анџелес, Сиетл, Хјустон, Питсбург, Минеаполис и Сан Диего.

Демонстрантите се собраа пред градското собрание во Далас, Тексас.

Во Чикаго, демонстрантите маршираа низ центарот на градот и улицата со поглед кон кулата Трамп, барајќи целосно пребројување на гласовите.

Голем дел од овие настани беа организирани од локални групи поврзани со коалиција на локални организации и синдикатот „Заштити ги резултатите“.

Демонстрациите следеа кога Доналд Трамп се закани дека „ќе го добие претседателското место со тужби“, иницирајќи вчера барања да се запре пребројувањето на гласовите во три колебливи држави, пишува „Гардијан“.

Не е јасно дали резултатот од изборите ќе се промени.

И во Мичиген, демократите-демонстранти маршираа со барање официјалните лица да го завршат пребројувањето на гласовите, додека приврзаниците на Трамп во Детроит се собраа пред центарот ТЦФ, каде редицата полицајци успеаја да ги спречат да влезат во салата каде се бројат гласовите извикувајќи „Стоп за пребројувањето!“ и “Стоп за гласањето!“!

Во Феникс, Аризона, демонстрантите кои се фанови на Трамп, од кои некои беа вооружени, се собраа пред главниот град на државата барајќи го спротивното, бидејќи со пребројувањето на гласовите, Џо Бајден го намали водството во државата. Бајден имаше предност од околу 79.000 гласачи во Аризона, а останаа 515.000 гласови за пребројување.

Претходно, републиканскиот изборен штаб поднесе тужба во обид да го запре пребројувањето, барајќи државниот секретар на Демократската држава Мичиген да дозволи повеќе набудувачи.

Полицијата уапси десетици демонстранти во Минеаполис.

Демонстрациите, наводно, биле планирани пред изборите во вторник.

Апсења имало и во Лос Анџелес и во Портланд, Орегон.

Државниот обвинител на Мичиген, Дана Несел, демократ, инсистираше на тоа дека двете страни и јавноста треба да имаат пристап до броење на податоците „користејќи цврст систем на проверки и рамнотежи за да се осигура дека сите гласачки ливчиња се бројат правично и прецизно“.

Продолженото пребројување на овогодинешното „море“ на гласови што пристигнало по пошта го зголеми стравот од масовни граѓански немири, но досега тоа сценарио не се реализира.