САД објавија дека во текот на вчерашниот ден биле искористени повеќе од 4,6 милиони дози вакцини против коронавирусот, јави ДПА.

Нов рекорд, напиша на Твитер д-р Сајрус Шахпар, одговорен за податоците на КОВИД-19 во Белата куќа.

Во петокот, координаторот на коронавирусот во Белата куќа, Џеф Зинц изјави дека во САД, во просек, се даваат три милиони дози вакцина против коронавирус секој ден.

Според американскиот Центар за контрола и превенција на болести, повеќе од 183 милиони дози вакцини се веќе дадени во земјата. Околу 45 проценти од возрасните примиле барем една доза, а 27 проценти биле целосно вакцинирани.

Во САД во моментов се користат вакцините Модерна и Фајзер, за кои се потребни по две дози, како и вакцината Џонсон и Џонсон, која нуди целосна заштита по само една доза.

Американскиот претседател Џо Бајден вети кога стапи на должноста дека ќе бидат дадени најмалку 100 милиони дози вакцини во првите 100 дена од неговото владеење. Сепак, оваа цел беше исполнета по само 60 дена, потсетува ДПА.

Според Белата куќа, од 20 јануари се дадени повеќе од 162 милиони дози вакцини, не сметајќи ги вакцините пред да стапат на должност.

Од друга страна, поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, на приватна вечера за републиканските спонзори потсети на неговиот придонес во борбата против пандемијата со коронавирус. Покрај тоа, според присутните новинари на состанокот, поранешниот прв човек на Белата куќа изразил мислење дека вакцината против КОВИД-19 требало да биде именувана во негова чест, пишува британскиот весник Индипендент.

Поранешниот претседател им рекол на учесниците на затворената сесија дека вакцината за коронавирус требало да биде наречена Трампцин. Идејата беше предложена од еден од приврзаниците на 45-от претседател на САД.

Како аргумент, поранешниот шеф на Белата куќа го посочи фактот дека токму тој ја започна операцијата Warp Speed за да го забрза развојот на вакцини против ковид-19.