Ким ја „поздрави“ инаугурацијата на последните двајца американски лидери, Барак Обама и Доналд Трамп, со ракетни тестови. Нешто ни кажува дека за Бајден се очекува нешто слично- вели агенцијата Блумберг.

Неколку недели по инаугурацијата, Северна Кореја ги „поздрави“ последните двајца американски лидери со тестирање ракетни или нуклеарни боеви глави. Аналитичарите веруваат дека сличен прием ќе има и новоизбраниот претседател eо Бајден, кого КИМ го нарече „луто куче“.

Севернокорејскиот лидер Ким е еден од ретките светски лидери кој сè уште не му честитал на демократскиот кандидат за победата на изборите во Америка.

„Кој и да е претседател на Соединетите држави, режимот на Северна Кореја веројатно нема да го смени однесувањето или да се сретне со Соединетите држави. Нуклеарните ракети нема да исчезнат, Ким ќе продолжи да ги гради и да користи како нуклеарна уцена, бидејќи тоа е стратегија која работи со сигурност со децении. Па, зошто да смениме нешто што функционира ? “, Тврди поранешен соработник на ЦИА и експерт во тинк-тенк организацијата„ Ранд Корп “, Су Ким.