Министерството за надворешни работи на Руската Федерација ги предупреди своите сограѓани за опасноста од прогон во странство од страна на американските специјални служби.

Американските служби продолжуваат да апсат Руси ширум светот. Од 2008 година, на територијата на трети земји, регистрирани се дури 56 такви случаи, од кои шест во 2019 година – објави Министерството.

Министерството посочува дека без оглед на нивните апели до американските власти за нормализирање на соработката врз основа на Договорот за заемна правна помош од 1999 година, американските власти продолжуваат со апсење на руски државјани низ целиот свет.

Руското Министерство за надворешни работи, од 2013 година, редовно издава слични предупредувања. Сегашниот документ е седми по ред, а овој пат причина за објавувањето е неодамнешното апсење во Америка на рускиот државјанин Егор Криучков.

Причината за ова предупредување е апсењето на Русинот Егор Криучков под сомнение за заговор со цел извршување на сајбер-криминал.

Според американското Министерство, тој планирал да ја внесе вирусна програма во компјутерската мрежа на компанијата од Невада.

Гигафабриката за производство на Тесла во Невада беше цел на договорен заговор за напад врз компјутерска мрежа со малвер (штетен софтвер), потврди директорот на компанијата Илон Маск.

Нацртот на планот беше објавен во вторникот во кривична пријава со која беше обвинет Русинот Егор Криучков за нудење милион долари на работник на компанија во замена за „заразување“ на мрежата.

Вработениот веднаш го пријавил случајот, а потоа соработувал со ФБИ.

Целта на заговорот беше да се регрутираа вработен во компанијата, кој тајно би го вметнал вирусот во компјутерската мрежа, со идеја дека ќе собере доверливи податоци, кои ќе бидат јавно објавени доколку компанијата не плати одредена сума пари, се вели во извештајот. Значи, ова е класична уцена стои во соопштението.

Муск тоа го нарече „сериозен напад“ и го објави на Твитер.

Документот за наплата, поднесен до федералниот суд во Невада, детално го објасни обемниот и решителен обид да се зарази мрежата.

Обвинетиот Егор Игоревич Криучков (27) наводно отпатувал од Русија во Невада, а потоа во неколку наврати се состанал со неименуван вработен. Тој прво му понудил на работникот 500.000 долари, но кога не договориле, тој ја удвоил сумата, велат обвинителите.

Сè, наводно, започнало на 7 август, на првиот состанок, кога Русинот му спомнал на вработениот одредена „група“ што стои зад сè. Работникот, во договор со ФБИ, го информираше дека ако се согласи – тој сака повеќе пари, на што Криучков одговори дека мора прво да се консултира со Групацијата.

Исто така, познато е дека кога тие ја договарале следната средба, Русинот рекол дека мора „да се врати во Рено на 17 август или околу тој датум“.


Напишете коментар