Катастрофа, Новак исфрлен од УС Опен! Болен удар за Србинот

Нов шок на УС Опен! Новак Ѓоковиќ го заврши натпреварувањето, во третото коло беше поразен од 28. тенисер во светот Алексеј Попирин со 6:4, 6:4, 2:6, 6:4 по три часа и 20 минути игра.

Ова беше прв пораз за тенисерот од Австралиец по три победи и прва рана елиминација од Грен слем за првпат по 2017 година, кога се повреди и запре во второто коло на Австралија Опен. Исто така, ова ќе биде прва сезона по седум години што тенисерот ќе ја заврши без освоен Грен слем.

Повторно не го видовме оној Новак кој се истакна во Париз на Олимписките игри пред само неколку недели. Не успеа да ја повтори играта која му го донесе долгоочекуваното злато. Овој се мачеше, не можеше ништо, греши, сервисот му беше катастрофален, не користеше ни цицера… Да биде уште полоша, условите за игра во Њујорк беа катастрофални, па асот само одеше од грешка во грешка. Откако загуби два сета, се разбуди, сите се надеваа дека ќе се скрши и ќе го згази ривалот, тоа веќе го направи на најголемите турнири, но тоа беше само краток блесок. УС Опен ќе добие нов шампион, а асот следната сезона ќе се обиде да го освои 25. слем во кариерата.

Попирин уште од стартот го бомбардираше Новак со одлични сервиси, а српскиот тенисер имаше шанса за брејк во шестиот гем. И каков. Имаше 40:0 на сервис на Австралиецот, но прокоцка дури пет брејк можности и му дозволи на Попирин да ги казни пропуштените шанси. Ноле погреши, а Австралиецот го казни и му одзеде сервис за 5:4 без да загуби поен. По брејкот со нула, Попирин потоа стави поен на свој сервис без да загуби поен во првиот сет – 6:4 по 45 минути игра.

Ноле го загуби првиот сет по победата со 17-и-ред, но ниту тоа не го разбуди. Тој продолжи да се сопнува и да ги нервира навивачите додека освојувањето на првиот сет му даде на Попирин неверојатна доза на самодоверба. Од друга страна, Новак го гледавме без желба, енергија, не се ни нервираше по промашените шанси…. Австралиецот продолжи брилијантно да сервира додека Ноле имаше проблем со сервисот. Во петтиот гем им подари 40:0 на своите ривали, успеа да спаси две брејк топки, но не и третата, па Попирин дојде до предност од 3:2. Србинот продолжи да греши и тоа го искористи Австралиецот, па трчаше кон вториот сет кој на крајот го доби со 6,4.

Новак Ѓоковиќ

Конечно, вториот светски тенисер се разбуди во третиот сет, кој го одработи првиот сервис, па прв дојде до брејк и поведе со 3:0. Се разбира, тој што очекуваше да не ја гледа драмата, згреши. Австралиецот успеа да го врати загубениот сервис, но за среќа Новак повторно го стави во шеста брзина и со два врзани брејка го доби третиот сет со 6:2 и преживеа, намалувајќи на 2:1 и остана во мечот.

За жал, наместо да продолжи во ист ритам и да го доигра противникот, кој беше во нокдаун, следеше пад во следниот сет, па Попирин откако спаси брејк во вториот гем, направи брејк и поведе со 3:2. . Србинот веднаш доби шанса да се врати, но пропушти две брејк можности и му донесе водство на својот ривал од 4:2. Ноле продолжи, му недостига и му подарува бодови на ривалот, па Попирин направи нов брејк за 5:2 и воодушевување на навивачите на стадионот „Артур Еш“. Ноле некако успеа да врати еден брејк и да намали на 5:4, но не можеше да направи уште едно чудо. Точка на натпреварот и најголемата победа во кариерата стави Попирин – 6:4, 6:4, 2:6, 6:4.