Роналдо со гол и асистенција го прослави големиот јубилеј: Португалецот го одигра 1200 меч во кариерата

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо со гол го одбележа јубилејниот 1200. натпревар во професионалната кариера во кој денеска Ал Наср го совлада градскиот ривал Ал Ријад со резултат 4:1.

По повод големиот јубилеј, на стадионот Ал Насра во Ријад пред почетокот на натпреварот се одржа пригодна церемонија за 38-годишниот Роналдо.

Во 33. минута гол на јубилејниот меч постигна и Португалецот.

Потоа, во 45+3. минута беше асистент на Отава за 2:0.

На 3:0 зголеми Андерсон Талиска во 67. минута, а на 3:1 намали Енди Греј во 69. минута. Талиска го постигна вториот гол на натпреварот, во 90+4. минута, поставете го конечниот резултат.

Во текот на својата кариера, Роналдо одигра за Спортинг 31 натпревар (5 гола), Манчестер Јунајтед 346 натпревари (145), Реал 438 натпревари (450), Јувентус 134 натпревари (101) и Ал Наср 46 натпревари (39). За репрезентацијата

Португалија одигра 205 натпревари и постигна 129 голови.

Пред Роналдо по бројот на натпревари во кариерата се само англискиот голман Питер Шилтон (1.375), уште еден Англичанец Пол Бесток (1.286) и Бразилците Рожерио Сени (1.237) и Фабио (1.212).