Драган Јоксовиќ Јоксо беше убиен на 4 февруари 1998 година во предворјето на хиподромот Солвала во Стокхолм. Дваесетгодишниот Финец Јан Ранинен, најмен наркоман, го погоди со два куршуми во главата.


Јоксовиќ, најголемиот авторитет на скандинавското подземје, беше еден од најдобрите пријатели на Жељко Ражнатовиќ Аркан за време на неговиот живот.

Заради нетолеранцијата и војната за превласт на шведските улици, беше прашање на време кога некој ќе биде елиминиран, а потоа еден млад фински наркоман го уби Јокса, кога го викаа Големиот Јокса. Сите медиуми ја објавија веста за смртта на Јокса, бидејќи тој беше исклучително популарен во Шведска, близок до кралското семејство, а се појави и во светот на шоу-бизнисот. Тие велат дека единствениот пат кога го виделе Аркан како плаче тоа било на погребот на Јокса.

Смртта на неразделениот пријател многу го потресе инаку секогаш смирениот Ражнатовиќ до таа мера што, како што велат оние што го познаваа, тој за прв пат во животот пушти солза пред некого.
Тоа се случило во моментот кога го погребал својот најверен пријател и кум, човек кој го има неколку пати вадено од западноевропските затвори во текот на седумдесеттите години и во кој имал најголема доверба во животот.


Јоксо работеше како обезбедување на важни луѓе и познати личности. Тој брзо оствари добри врски и силно влијание во подземјето. Во тоа време, шведската принцеза била киднапирана, а кралот Густав го замолил Јокса да му помогне, знаејќи за неговите врски во подземјето. Јоксо брзо успеа да ја пронајде и да ја врати принцезата кај кралот без ниту една гребнатинка.


Потоа започнува неговиот вртоглав успех во Шведска. Го нарекуваа Големиот Јоксо, а колку тој беше популарен говори и фактот што тој дури се појавува и во спотот за шведската песна на Евровизија 1986 година. Таму беше снимен документарец за него, наречен „Приказната за Јоксо”.


Платен убиец и наркоман, младиот Финец го уби Јокса од позади грб додека чекаше ред на хиподромот за да се обложи. Потоа го фрлил пиштолот и побарал од полицијата да го уапси. Причината беше јасна, ривалските банди немаа друг начин да се спротивстават на моќниот српски клан.


Веста за неговото убиство одекна како бомба во локалните медиуми. Почнаа шпекулациите за тоа кој собрал храброст да удри во Големите Јоксо, како што го нарекуваа таму.


Парискиот „Ле Монд“ на 24 февруари напиша дека Аркан испратил четворица платени убијци во Шведска да се пресметаат со нарачателите на убиството.
Сепак, Аркан енергично ги негираше сите овие тврдења на локалните медиуми. Во интервју за шведски „Експресен“ тој рече:
Шведската полиција зборува глупости, тоа е најобични глупости!

Тој им објасни на шведските новинари дека Јоксо бил добар и чесен човек и отфрлајќи ги сите обвинувања за шверц на цигари и криминално потекло, тој рече:
Јас мразам цигари и алкохол! И Јоксо не ги поднесуваше. Тоа се лаги.