Од таборот на Арсенал донеле конечна одлука да го пуштат својот капитен и најдобар играч, Пјер Емерик Обамејанг да си оди по крајот на оваа сезона.

Само сега Арсенал може да заработи на продажбата на Габонецот за кој може да добие околу 40 милиони фунти, па веројатно ќе го стави на трансфер листа.

Еминентниот германски медиум „Билд“ пренесува дека Микел Артета е заинтересиран како негова замена да го донесе напаѓачот на Волфсбург, Воут Вегхорст.

Станува збор за 27 годишен фудбалер кој игра одлично оваа сезона во дресот на Волфсбург каде стигна до бројката од 20 погодоци на вкупно 40 одиграни натпревари.

Своите настапи во германскиот тим му донесоа повик и во репрезентацијата на Холандија за која веќе има собрано четири настапи.


Напишете коментар