Лондонскиот премиерлигашки гигант Арсенал понудил 20 милиони евра за македонскиот репрезентативец Енис Барди, откако вчера „Онде Серо“ објави дека на адреса на Леванте стигнала „многу важна понуда“ од Лондон.

Според шпански „Ла Разон“, понудата од менаџерот на „топчиите“ Микел Артета за македонскиот репрезентативец за врска е 13 пати поголема од тоа што Леванте пред три години го плати за да го донесе од унгарски Ујпешт од само 1,5 милиони евра. Претходно беше објавено дека Леванте не размислува за продажба на Барди најмалку за половина од неговата откупна клаузула, што значи дека шпанскиот клуб (ќе) бара 25 милиони евра.

Секако ако се случи трансфер на Барди ќе биде нов македонски рекорд, само една година откако Елиф Елмас за 16 милиони евра плус бонуси дојде во Наполи од Фенербахче. За Барди интерес има од Фиорентина и два германски бундеслигаши, наводно Ајнтрахт и Штутгарт.


Напишете коментар