Новите сателитски слики од НАСА покажаа дека два големи ледени брегови во канадскиот залив на Сент Патрик се целосно исчезнати.

Поголемиот имаше површина од 3 квадратни милји, а помалиот од 1,1 милји. И двете се намалуваат од 1959 година поради глобалното затоплување.

Научниците проценуваат дека ледените глечери се формирани пред околу 5.000 години и дека тие биле значително поголеми во периодот познат како мало ледено време, пишува Си-Ен-Ен.

Од 2015 година овие две ледени глечери почнаа да се топат брзо, па сигурно беше дека ќе исчезнат во блиска иднина, но Марк Сиризи, од Националниот центар за проучување на снегот и мразот, вели дека тој сè уште е изненаден што исчезнале многу побрзо отколку што е предвидено

Едноставно е премногу жешко на Земјата, рече Сиризи и додаде дека исчезнувањето на двата ледени глечери од заливот Сент Патрик е сериозно предупредување за она што се случува на Арктикот.

Во норвешкиот дел на Арктикот, на крајот од јули беа измерени рекордни температури.

Во Свалбард, норвешкиот архипелаг на Арктикот, беше соборен апсолутниот температурен рекорд со измерени 21,7 степени целзиусови, објави Норвешкиот метеоролошки институт.

Претходниот рекорд се случи на 16 јули 1979 година, кога беа измерени 21,3 степени, изјави метеорологот Кристен Гислефос.


Напишете коментар