Вие имате прво да ја знаете вистината

СП 2022: Сенегал го победи Еквадор и се пласираше во плејофот

Репрезентацијата на Сенегал го победи Еквадор попладнево во натпреварот од 3. коло од групната фаза на Светското првенство во Катар. Африканската селекција славеше со 2:1. Сенегал го отвори резултатот на крајот од првото

Белгиските синдикати најавија национален протест на денот на ЕУ самитот

Синдикатите во Белгија повторно свикаа национален протест на 15 декември кога се одржува и редовниот ЕУ самит во Брисел. Синдикатите кои од септември редовно демонстрираат и штрајкуваат не се задоволни од исходот на преговорите со

Мета потврди дека ќе учествува на протестот на 6 декември

Поранешниот албански претседател и актуелен лидер на на третиот по големина политички субјект во земјата, Партијата на слободата, Илир Мета, денеска за првпат потврди дека ќе се приклучи на протестот на 6 идниот месец што Демократската

29 ноември Меѓународен ден на солидарност со палестинскиот народ

Генералното Собрание на Обединетите нации во 1977 година повика на одбележување на овој ден и ги охрабри земјите членки да дадат најголема поддршка и публицитет Четириесет и пет години 29 ноември во светот се одбележува како Меѓународен

Мбапе е главен кандидат за Златната топка во изборот на „Goal“

Килијан Мбапе е кандидат број еден за освојување на Златната топка. Дваесет и тригодишниот напаѓач на ПСЖ и француската репрезентација стана фаворит во борбата за најпрестижната индивидуална награда според „Goal“. Мбапе е пред соиграчот

Баербок: Руските напади врз енергетските постројки е „брутален крах на цивилизацијата“

Руските ракетни напади врз украинската енергетска инфраструктура „се брутален крах на цивилизацијата“, изјави денеска во Букурешт шефицата на германската дипломатија, Аналена Баербок. Нападите се „најбруталното кршење на меѓународното

Калин: Копнената операција во Сирија може да започне во секој момент

Турција ќе започне копнена операција на северот на Сирија кога ќе оцени дека е потребно, изјави денеска портпаролот на турскиот претседател Ибрахим Калин. „Операцијата може да започне во секој момент: денес, утре, за една недела. Сè е

ЛУКСУЗЕН ХОТЕЛ – Дејвид Бекам престојувал во стан во Катар кој чини 25 илјади долари од ноќ

Дејвид Бекам се одјавил од хотел со пет ѕвезди во Катар по речиси една недела кога обожавателите откриле каде престојувал. Поранешната англиска фудбалска ѕвезда уживаше во елегантниот и луксузен апартман „Baraha View“ во „Mandarin

Третина од земјината површина е деградирана од ерозија и исцрпување на хранливите материи

Во правливиот пченкарен појас на Америка годинава, земјата се давеше. Кинескиот слив на реката Јангце пресуши. Земјоделците на двете места водат речиси изгубена битка за да ја спасат почвата што ја произведува храната што ја јадеме. Од

Терорист осомничен за нападот во Истанбул фотографиран со симбол на ПКК

На фотографијата што ја објави полицијата се наоѓа терористот Билал Хасан. Фотографијата е направена додека осомничениот терорист стои пред таканаречениот симбол на ЈПГ додека носи камуфлажна униформа. Турската полиција објави