Вие имате прво да ја знаете вистината

Маск почна да тестира мозочни чипови на луѓе: „Имплантот е многу безбеден и ќе излечи парализиран…

Neuralink, американска невротехнолошка компанија во сопственост на Илон Маск, почна да бара клучни вработени за спроведување клинички испитувања, што укажува дека наскоро ќе започне тестирање на нивните мозочни импланти на луѓе, пишува

Најпознатиот американски гангстер Ал Капоне бил Хрват: Во неговата вила во Риека летувале шефот на…

Соочени со последниот попис, на Хрватите не им преостанува ништо друго освен да посегнат по утехата на славното минато и раселените луѓе ширум светот. Некои од нив имаат остварено шампионски кариери во различни активности, некои во

Портофино, елитна туристичка дестинација. Место каде летуваат богаташите (фото)

Портофино се смета за една од најпознатите туристички а воедно и најпопуларните дестинации на Лигурското Море. Медитеранската клима, терасите во многу ресторани и апартмани и погледот кој го одзема здивот, се само еден дел од богатиот

Зошто е добра разликата во висината меѓу мажот и жената?

Студијата спроведена на Корејскиот универзитет Конкук, во која учествуваа повеќе од 7.800 парови, докажа дека во случај на поголема разлика во висината меѓу партнерите, парот е посреќен и побезбеден. Еве некои од најчестите причини зошто

Најсилните воени сили во светот се САД, Русија и Кина, Македонија е на 134 место од 140 рангирани,…

Portal Global Firepower (GFP) објави нова листа на најмоќните армии. Конечната ранг листа користи повеќе од 50 индивидуални фактори за да се одреди резултат на т.н. индекс на моќ на една нација. Оценката е направена со анализа на голем

ја изгубила чантата во 1954 година, а ја пронашла 65 години подоцна, сЀ што имала било внатре!

Веб-страницата „Дали се сеќаваш“ објави приказна која стана вирална, опишувајќи се себеси како најголемата заедница на носталгичари и вљубеници во 40-тите, 50-тите и 60-тите години. Се појави приказната за една девојка која ја изгубила

КИНА ИСПРАТИ 39 АВИОНИ, ТАЈВАН СЕ ПЛАШИ ОД ВОЕНА ИНТЕРВЕНЦИЈА! Што ќе прават Американците, имаат…

Тајван известува за најголемиот налет на кинески авиони во зоната за воздушна одбрана на островот од октомври, а Министерството за одбрана на Тајпеј соопшти дека тајванските ловци предупредиле 39 кинески авиони да заминат. Тајван повеќе

101-годишен лекар во пензија ја примил четвртата доза од вакцината против Ковид-19!

Галип Узунца (101), пензиониран лекар од Бурса, Турција, ја прими четвртата доза од вакцината против Ковид-19, јавува Анадолу Агенција (AA). Од Здравствената канцеларија во Бурса, соопштија дека во рамките на борбата против пандемијата

КОНЕЧНО УСПЕА ДА ја НАСМЕЕ Сопругата! Андрија Милошевиќ во свој стил Ѝ (рас)кажа виц за таксист!

Популарниот актер Андрија Милошевиќ конечно ја насмеа бремената девојка Александра Томиќ, но дури откако ѝ го прераскажа вицот што го кажа. „Што најлошо, воопшто не го ни слушнав вицот, затоа што толку многу викаш“ - рече Александра

Вдовицата на Шабан, Гордана Шаулиќ открива детали од судењето: Беше многу стресно, се трудев да не…

Три години по сообраќајната несреќа во која недалеку од Билефелд загинаа Шабан Шаулиќ и Мирсад Кериќ, а тешко повреден беше Слободан Стојадиновиќ, во Гитерсло се одржа судењето на Турчинот Алсин Левент. Левент е осуден на три години и 3