Вие имате прво да ја знаете вистината

Почна со работа руската верзија на Мекдоналдс, откриено кое ќе биде нејзиното име

Откако Мекдоналдс целосно се повлече од рускиот пазар, денеска во Москва на државен празник започна со работа домашен ланец ресторани, кој треба да биде замена за познатата американска компанија. На плоштадот Пушкин во Москва, каде

Му падна темница на очите – Член на Генерал-штабот на Украина предизвика пукање во Киев!?

Членот на Генерал штабот на вооружените сили на Украина, почнал да пука во една населба во Киев соопшти денеска украинскиот министер за одбрана, Алексеј Резников. Тој на својот фејсбук профил наведе дека по негов налог е покрената

Парализа на лице – Што е Ремзи – Хантовиот синдром од што страда Џастин Бибер

Поп-ѕвездата Џастин Бибер изјави дека неговото лице е делумно парализирано од вирусна состојба таканаречена Ремзи Хантот синдром, предизвикана од варичела зостер, вирус кој што исто така предизвикува и мали сипаници и херпес зостер.

Детали за убиството на пејачот во Холандија: Убиецот го чекал, па испукал смртоносни истрели кон…

Откако фолк пејачот од Нови Пазар Енвер Мики Колашинац е убиен во Холандија, полицијата трага по напаѓачите. Непознатиот сторител во раните утрински часови со неколку истрели го убил Колашинац,  јавува Нова.рс. Истражните

Крај на една ера – Реал Мадрид го потврди заминувањето на својот најтрофеен играч

Новиот шпански и европски првак Реал Мадрид ја потврди разделбата со Бразилецот Марсело (34-години), ​​кој го напушта кралскиот клуб, после 15 години поминати во овој клуб. Марсело стана најтрофејниот играч на Реал во историјата во тие

Ковачевски го прогласи денот за историски- чека Томос од Вселенската Патријаршија (фото)

Денес е голем историски ден, затоа што после векови Охридската архиепископија сослужува заедно со Вселенската патријаршија. Беше исправена една голема историска неправда, нагласи премиерот Димитар Ковачевски по денешната Патријаршиска и

Кинеската делегација го напушти форумот во Сингапур во текот на говорот на Зеленски

Кинеската делегација на азискиот самит за безбедност во Сингапур ја напушти салата за време на говорот на претседателот на Украина Владимир Зеленски. Настанот се одржува од 10 до 12 јуни, а Зеленски на форумот учествуваше онлајн, од

Руски пасоши врачени на 23 жители на Херсон, првиот украински град што падна под руска контрола

Русија денеска им ги предаде првите пасоши на жителите на Херсон, градшто меѓу првите падна под окупација на руските војници во јужна Украина. Според руските медиуми, на денешната церемонија 23 жители на Херсон добиле руски пасош.

Шолц: Силно поддржувам постигнување договор за почеток на преговори на Северна Македонија и Албанија…

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска за време на посетата на Софија изјави дека силно поддржува постигнување договор за започнување преговори за присоединување на Северна Македонија и Албанија во ЕУ, јави дописникот на МИА од Софија.

Милевски и Барди пред дуелот со Гибралтар: Секој пораз боли, но мора да мислиме на целта

Македонската фудбалска репрезентација денеска го одржа завршниот тренинг пред неделниот натпревар против Гибралтар во Скопје, во кој избраниците на селекторот Благоја Милевски по поразот од Грузија (0-3) влегуваат со императив да победат и