Мал авион кој превезувал 400 килограми кокаин се сруши во средата во центарот на Мексико, обидувајќи се да избега хеликоптери на мексиканската армија.

Мексиканското Министерство за одбрана објави дека воените хеликоптери го пресретнале авионот откако влегол во воздушниот простор на Мексико и го следеле сè додека останал без гориво и не се урнал недалеку од градот Ботиха.

Две лица загинаа во авионската несреќа, објави Ројтерс.