Австралискиот премиер Скот Морисон во петокот наутро рече дека вакцината повеќе нема да биде „дел од планот за имунизација на целата земја“.

Vakcina

Во последниве денови, светот започна да користи неколку ефикасни и безбедни вакцини: вакцини произведени заеднички од „Фајзер“ и „Биотек“, потоа вакцината „Модерне“, потоа „Астра Зенеке“ и Универзитетот во Оксфорд, потоа руската вакцина „Спутник5“. , а Австралија некое време беше во трка за производство.

Оваа недела, Обединетото Кралство беше првото што започна со масовна вакцинација со експерименталната вакцина против КОВИД-19, а истовремено пристигна и веста за силни алергиски реакции кон вакцината

Сепак, сега австралиските власти објавија дека се откажуваат од проектот вреден една милијарда долари, по загрижувачките резултати од тестирањето на вакцината против круната што ја развија.

Австралиската вакцина е развиена од Универзитетот во Квинсленд и биотехнолошката компанија „ЦСЛ“, и била само во првата фаза на тестирање.

Проблемот настана кога беа вакцинирани 216 учесници во студијата, а вакцината покажа охрабрувачки резултати кога станува збор за безбедноста. Тогаш се појави проблем – учесниците беа тестирани за вирусот ХИВ и добија лажни позитивни резултати.

Антителата произведени од вакцината во нивните тела ги предизвикале овие лажно позитивни резултати, потврди компанијата „ЦСЛ“.

„Дополнителни анализи беа направени веднаш и беше потврдено дека учесниците не биле заразени со ХИВ вирусот, ниту пак вакцината предизвикала каква било инфекција, само лажно позитивен резултат“, соопшти компанијата.